Propriyosepsiyonun değerlendirilmesinde iki farklı yöntemin karşılaştırılması
A comparison of two different methods for evaluating proprioception
- Tez No: 59923
- Danışmanlar: PROF.DR. EMİN ERGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı; özellikle alt ekstremite sakatlıklarından sonra gelişen propriyoseptif eksikliklerin tanısının belirlenmesi ve tedavi sonrası amaca ulaşılıp ulaşılmadığının anlaşılması için video kamerasıyla iki boyutlu olarak çekilen vücut salınımının hareket analizöründe hem dijital, hem de manual olarak yapılan ölçümleri arasında fark olup olmadığını araştırmaktır. Bu amaca yönelik olarak 1 1 gönüllü erkek denek ( yaş: 23.6 ± 1.7; boy: 177.8 ± 4.8; vücut ağırlığı: 69.7 ± 5.3 ) bu çalışmaya alınmıştır. Çekimler öncesi y deneklerin dominant bacakları tesbit edilmiş; alın, sternum, göbek ve dominant bacağın patella orta noktasına dijitize* işlemi sırasında antropometrik noktaların daha kolay görülmesi ve sürekli aynı noktaların işaretlenmesi için elektrod yapıştırılmıştır. Kamera deneğin önünde 90° açı yapacak şekilde yerleştirilmiştir. Standartizasyonu sağlamak için denekler kollarını göğüste çapraz olarak yerleştirmişler, dominant ayağı aletin ( wobble board, ayak tablası ve düz zemin ) orta noktasına koymuşlar, diğer bacağı ise 90° arkaya bükmüşlerdir. Denekler rastgele belirlenen sıraya göre w«bble board, ayak tablası ve düz zemin üzerinde dengede durmuşlar ve 1 dk. lık çekim yapılmıştır. Daha sonra hareket analizöründe dijital ve manual olarak sağa-sola yer değiştirme santimetre cinsinden ölçülmüştür. Elde edilen verilerin istatistiksel analizi, SPSS paket programında hareket analizöründen dijital ve manual olarak elde edilen ölçümler arasındaki fark için“İki Eş IVArasındaki Farkın Önemlilik Testi”, yine aynı veriler arasındaki ilişkiyi belirlemek için de“Pearson”basit korelasyon tekniği kullanılarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to determine the differeances between digital and. manual measurement of the body sway with the video camera which is 2-D coordinates. For this purpose. I 1 volunteer male subjects ( age; 23.6 = 1.7, hight; 177.8 = 4.8, body weight; 69.7 ± 5.3 ) were tested on the wobble board, the foot plate and fiat ground with the dominant foot. Before the video recorded subjects's dominant legs were determined. Subjects were marked the forehead, the sternum manubrium, the abdomen and the dominant knee for easily digitizing. The camera was placed on 90° front of the subjects and then they were recorded 1 minute each tool. After that, this data was measurement which is centimetres.