Biyokimyasal (sICAM soluble interselüler adezyon molekülü-sIVAM (intra vasküler adezyon molekülü) - sE- selectin (soluble E-selektin)- pentraxin -3) ve biyofiziksel (collum uzunluğu, uteroservikal açı, myometrium kalınlığı) parametrelerin erken doğum öngörüsündeki yeri
Evaluation of biochemical (sICAM soluble intercellular adhesion molecule-sIVAM (soluble intravascular adhesion molecule)- sE-selectin (soluble e-selectin)- pentraxin-3 )and biophysical parameters (cervical length, uterocervical angle, myometrial thickness) in the prediction of preterm delivery
- Tez No: 611855
- Danışmanlar: PROF. DR. RIZA MADAZLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
AMAÇ: Erken doğum tehdidi (EDT) olan gebelerde sVCAM-1, sICAM-1, sE-Selektin, pentraxin-3, myometriyal kalınlık, uteroservikal açı ve servikal uzunluğunun erken doğum öngörüsündeki yerini belirlemek. MATERYAL-METOD: 2018-2019 tarihleri arasında erken doğum tehditi nedeniyle yatırılan 46 gebe çalışma grubunu, EDT bulguları olmayan 47 gebe ise kontrol grubunu oluşturdu. Erken doğum tehdidi tanısı alan gebeler sonuçlarına göre iki gruba ayrıldı: 34.gebelik haftasından önce doğuran 16 gebe 'gerçek erken doğum tehdidi grubu', 34.gebelik haftasından sonra doğuran 30 gebe ise 'yalancı erken doğum tehdidi grubu' olarak adlandırıldı. Belirtilen biyokimyasal ve biyofiziksel özelliklerin erken doğum öngörüsündeki etkinlikleri değerlendirildi. BULGULAR: Gerçek EDT ve yalancı EDT gruplarının servikal uzunluk ölçümleri arasında anlamlı fark gözlenmedi (20.6 ±4.2 mm ve 17.3±6.0 mm sırasıyla, p>0.05). Ortalama myometrial kalınlık ölçümü gerçek EDT grubunda (9.3 ±1.7 mm), yalancı EDT (8.5 ±1.9 mm) ve kontrol grubuna göre (7.8 ±2.1 mm) anlamlı olarak daha yüksek saptandı (p= 0.029).
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: To determine the significance of sVCAM1, sICAM1, sE-Selectin, pentraxin-3, myometrial thickness, uterocervical angle and cervical length in the prediction of preterm birth in pregnant women with threatened preterm labor (PTL). MATERIAL-METHOD: The study group consisted of 46 pregnant women hospitalized due to the PTL between 2018-2019 and 47 healthy pregnant women as the control group were included in the study. Pregnant women diagnosed as PTL were divided into two groups according to: 16 pregnant women who gave birth before 34th gestational age were called 'true preterm birth group'and 30 pregnant women delivered after 34th gestational age were called 'false preterm birth group'. RESULTS: No significant difference was observed between the cervical length measurements of the true-PTL and false-PTL groups (20.6 ± 4.2 mm, 17.3 ± 6.0 mm; p> 0.05). The mean myometrial thickness was significantly higher in the true-PTL group (9.3 ± 1.7 mm) than the false-PTL (8.5 ± 1.9 mm) and control groups (7.8 ± 2.1 mm) (p = 0.029).