Muğla bölgesinde yetiştirilen bazı pitaya çeşitlerinin pomolojik özellikleri ile biyokimyasal içeriklerinin belirlenmesi
Determination of pomological characteristics and biochemical contents of some pitaya varieties grown in Muğla region
- Tez No: 925585
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN NURHAN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalışma, Muğla bölgesinde yetiştirilen Vietnam White ve Siam Red pitaya çeşitlerinin pomolojik ve biyokimyasal özelliklerini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Araştırmada Vietnam White çeşidinin ortalama meyve ağırlığı 232.20 g, meyve eni 68.884 mm, meyve boyu 102.92 mm, meyve kabuk ağırlığı 77.29 g, meyve kabuk kalınlığı 3.32 mm ve meyve eti sertliği 1.41 kg/cm2 olarak belirlenmiştir. Siam Red çeşidinde ise sırasıyla 203.55 g, 65.63 mm, 84.50 mm, 54.53 g, 2.69 mm ve 0.57 kg/cm2 olarak ölçülmüştür. Kimyasal analizlerde, Vietnam White çeşidinde suda çözünebilir kuru madde oranı %12.57, pH 4.46 ve titre edilebilir asitlik oranı %0.36 olarak belirlenmiştir. Siam Red çeşidinde ise sırasıyla %10.94, 4.60 ve %0.45 olarak saptanmıştır. Renk analizi sonuçlarına göre, Vietnam White çeşidinin kabuk L* değeri 41.54, a* değeri 35.37 ve b* değeri 11.03; meyve eti L* değeri 74.62, a* değeri 10.22 ve b* değeri 4.33 olarak belirlenmiştir. Siam Red çeşidinde ise kabuk L*, a* ve b* değerleri sırasıyla 39.70, 37.74 ve 13.35; meyve eti L*, a* ve b* değerleri sırasıyla 33.67, 45.73 ve-2.14 olarak tespit edilmiştir. Biyokimyasal analizlerde, toplam fenolik madde içeriği Vietnam White çeşidinde 406.42 mg GAE/100g, Siam Red çeşidinde 432.77 mg GAE/100g, toplam flavonoid madde içeriği Vietnam White çeşidinde 20.10 mg kateşin/100g, Siam Red çeşidinde ise 22.99 mg kateşin/100g ve toplam antioksidan aktivitede, Vietnam White çeşidinde 79.40 % inhibisyon mg/100g, Siam Red çeşidinde ise 73.74 % inhibisyon mg/100g olarak kaydedilmiştir. Sonuç olarak, Vietnam White ve Siam Red çeşitleri arasında pomolojik, kimyasal ve biyokimyasal özellikler bakımından önemli farklılıkların olduğu ve bu farklılıkların çeşit seçiminde dikkate alınabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the pomological and biochemical properties of pitaya cultivars Vietnam White and Siam Red grown in the Muğla region. In this study, the average fruit weight of the Vietnam White was determined to be 232.2 g, fruit width to be 68.884 mm, fruit length to be 102.92 mm, fruit peel weight to be 77.29 g, peel thickness to be 3.32 mm, and pulp firmness to be 1.41 kg/cm2. For the Siam Red, these values were measured to be 203.55 g, 65.63 mm, 84.502 mm, 54.53 g, 2.69 mm, and 0.57 kg/cm2, respectively. Chemical analyses showed that the soluble solids content of Vietnam White was 12.57%, the pH was 4.46, and the titratable acidity was 0.36%. For Siam Red, these values were 10.94%, 4.60, and 0.45%, respectively. According to the color analysis results, the peel color values of Vietnam White were L* 41.54, a* 35.37, and b* 11.03, while the flesh color values were L* 74.62, a* 10.22, and b* 4.33. For Siam Red, the peel color values were L* 39.70, a* 37.74, and b* 13.35, while the pulp color values were L* 33.67, a* 45.73, and b* -2.14. Biochemical analyses showed that the total phenolic content was 406.42 mg GAE/100g for the pitaya cv. of Vietnam White and 432.77 mg GAE/100g for the Siam Red. The total flavonoid content was 20.10 mg catechin/100g for Vietnam White and 22.99 mg catechin/100g for Siam Red. Total antioxidant activity was recorded as 79.40% inhibition mg/100g for Vietnam White and 73.74% inhibition mg/100g for Siam Red. In conclusion, significant differences in pomological, chemical, and biochemical properties were observed between the pitaya cultivars of Vietnam White and Siam Red, and these differences can be considered in selection research.