TIG/MIG hibrit kaynağının 1050 çeliğinin kaynağında ön tavlama etkisinin araştırılması
Preheating effect of TIG/MIG hybride welding on 1050 carbon steel's welding
- Tez No: 611882
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZKAN ESKİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
1050 çelikleri alaşımsız çelikler olup içerdikleri yüksek oranda karbon miktarından dolayı karbon çelikleri olarak da bilinirler. Sertleşebilirlikleri içerdikleri karbon miktarına paralel olarak artarken toklukları ise karbon miktarı ters orantılı olarak azalmaktadır. 1050 çelikleri yüksek karbon eşdeğerliğinden dolayı kaynak yapılabilmesi için ön tavlama gerektirmektedir. Karbonlu Çeliklerin kaynağında malzemenin karbon içeriği sertleşmeye neden olduğundan dolayı belli bir oranda karbon içeriği kaynakta sorun yaratmamasına rağmen yüksek miktarda karbon ve karbon etkisi yapan alaşımlar kaynak bölgesinin sertleşmesine ve çentik darbe tokluğunun azalmasına neden olmaktadır. Yüksek karbon eşdeğerine sahip malzemelerde soğuma hızının azaltılması sert iç yapı oluşumlarının önlenmesindeki yegane yoldur. 1050 çelikleri yüksek akma dayanımları ve sertliklerinden dolayı endüstride kullanılmaktadır. Bu malzemelerin kaynağında yaklaşık olarak 150-200 C lik ön tavlama tercih edilmektedir. Büyük ebatlı malzemelerin ön tavlama işlemi gerek işlem süresinin uzaması gerekse ısıtma maliyetleri açısından olumsuzluk yaratmaktadır. Bu çalışmada kaynak esnasında ön tavlama gerektiren 1050 çeliği için TİG ve MİG kaynakları birlikte hibrit kaynak metoduyla kullanılacak olup TİG kaynağının bir ısı giridisi ile malzemenin ısıtılması ve kaynak bölgesinde bir ön tavlama yapması durumu incelecektir.
Özet (Çeviri)
1050 steels are non-alloy steels and are known as carbon steels due to the high amount of carbon content. The hardenability increases direct proportionally with the carbon content they contain, while their toughness is inversely proportional to the amount of carbon. 1050 steels require pre-annealing to weld due to their high carbon equivalence. Carbon content of the carbon steel in the source of the material causes the hardening of a certain amount of carbon content because it does not cause problems in the source of high carbon and carbon effect alloying hardening of the weld zone and leads to a reduction in the impact toughnes. Reducing the cooling rate in materials with high carbon equivalents is the only way to prevent hard micro structures. 1050 steels are used in industry due to their high yield strength and hardness. Approximately 150-200 C pre-annealing is preferred for welding to prevent hard micro structure. The pre-annealing of large-sized materials creates a disadvantage in terms of both the processing time and the heating costs. In this study, TIG and MIG welding are used together with the hybrid welding method for 1050 steel which requires pre annealing during welding and will be examined if the heat source of the TIG is heated by a heat input and a preliminary annealing in the welding zone.