Kaızen sistemi ile performans arttırımı ve ambalajsektörü uygulamaları
Performance development by kaizen method and application in packaging industry
- Tez No: 611895
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET MURAT TAHİR ALTINBALIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Gelişmekte olan global ticaret piyasasında firmalar gelirlerini arttırmak ve giderlerini düşürmek için değişik metotlar denemektedirler. Dünya çapında geçerliliği kabul gören Yalın üretim felsefesi bu amaçta yapılmış ve uygulamalarının başarısı ile popülarite kazanmıştır. Bir çok firma bu felsefeye üretim hatlarını ve sistemlerini entegre etmeye çalışmıştır. Yalın üretim uygulamalarında çeşitli metotlar bulunmaktadır. Bunlar uygulama koşullarına ve firmaların ihtiyaçlarına göre seçilmektedir. Japon temelli bir felsefe olan yalın üretimde temel amaç tüm gereksiz ve katma değeri olmayan proseslerden işletmelerin arındırılarak yalın bir üretim'e geçilmesidir. Bu çalışmada, İstanbul'da faaliyet gösteren seçkin bir firmada her proseste ve işletmeler arasında gerekli zamanlarda gerekli miktarlarda ürün çıkışı sağlamak için üretim geliştirmeleri yapılmıştır. Ayrıca üretim operasyonları yalın üretim metotları ile incelenmiş ve üretim miktarı fazla ve az olan ürünler için yeni geliştirme metotları yaratılmış ve uygulanmıştır. Gerekli çalışmalar gelişmiş dünyada verimliliği arttırmayı hedefleyen KAIZEN, YALIN ÜRETİM ve KANBAN sistemleri vasıtasıyla yapılmıştır. Özellikle KAIZEN sistemi efektif bulunmuş ve firma için uygulanmıştır. KAIZEN felsefesi çalışanlara entegre edilmeye çalışılmış, aynı zamanda farkındalık oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
In developed global market field, companies are trying to use some methods so as to increase revenue and decrease expenses. Lean management philosophy aimed for it and it has gained popularity all around the world regarding its success with its applications. Many companies are trying to integrate their production processes and systems with lean management. There are a lot of methods in lean management. These methods are chosen according to companies and their necessities. This philosophy is based on Japanese culture and its main purpose is to eliminate all unnecessary and nonadded value processes from companies, then it starts for lean production. In this study, improving production as much as required at necessary times between production lines and processes was provided for an exclusive company which works in İstanbul/TURKEY. Besides, operations of production were inspected via Lean Management methods and new development methods for products whose amount of production rate are high and for products whose amount of production rate are low were created and applied. Required studies were performed via systems which aim for increasing efficiency in developed world such as KAIZEN, LEAN MANAGEMENT and KANBAN. Especially, KAIZEN system was found efficient and applied for the company. KAIZEN philosophy was integrated with workers and awareness was created for Lean Management.