Kuantum noktaların deri sanayiinde kullanılabilirliği üzerine bir araştırma
A study on availability of quantum dots in the leather industry
  1. Tez No: 611896
  2. Yazar: ALPER BAYRAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ATA KARAVANA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deri Mühendisliği, Kimya, Mühendislik Bilimleri, Leather Engineering, Chemistry, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada, morötesi ışık uyarılmasıyla görünür ışık yayabilen karbon tabanlı kuantum noktaların üretilmesi ve bunların ışıma özelliğinden faydalanmak üzere farklı kullanım amacına yönelik deriler üzerine tatbik edilmesi hedeflenmiştir. Karbon kuantum noktaların üretimde hidrotermal karbonizasyon yöntemi kullanılmıştır. Üretim sıcaklığının kuantum noktaların ışıma performansına olan etkisini incelemek amacıyla üç farklı üretim sıcaklığı seçilmiştir. Üretilen kuantum noktaların spektrofotometrik analizleri gerçekleştirilmiş ve el pistolesi yardımıyla deri yüzeyine atılmıştır. Elde edilen bulgular ışığında, morötesi ışık altında görünür ışık yayan karbon tabanlı kuantum noktaların başarılı bir şekilde üretildiği belirlenmiştir. Malzemenin floresan eğrileri, üretilen yapının 400-550 nm dalga boyunda ışıma yaptığını kanıtlamaktadır. Renk ölçümleri ve görüntü işleme sonuçları, karbon kuantum nokta kaplı derilerin morötesi ışık altında görünür ışıma yaptığını göstermektedir. İki ay süresince yapılan periyodik ölçümlerin sonunda derilerin ışıma yapabilmesi, uygulanan kaplamanın dayanıklı olduğunu göstermektedir. Sonuç olarak, gün ışığında ışıma yapmayan, fakat morötesi ışıkta mavi renkte ışıma yapan, çevre dostu, düşük maliyetli yeni bir finisaj efekti ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to produce carbon-based quantum dots which can emit visible light by excitation of ultraviolet light and to apply them on leathers for different uses in order to benefit from their radiation properties. Hydrothermal carbonization method was used to produce carbon quantum dots. In order to investigate the effect of production temperature on the radiation performance of quantum dots, three different production temperatures were applied. Spectrophotometric analyzes of quantum dots were performed and carbon dots were sprayed onto leather surface with the hand spraying pistol. According to the findings, it was determined that carbon-based quantum dots were produced emitting visible light under UV light. The fluorescence curves of the material prove that the produced structure emit at a wavelength of 400-550 nm. Color measurements and image processing results of carbon quantum dot-coated leathers show that there is visible radiation under UV light. The ability of the leathers to radiate at the end of the periodic measurements performed in two months shows that the applied coating is durable. As a result, an eco-friendly, low-cost, new finishing effect which is only emitting blue light under UV light has been developed.