Genelleştirilmiş kesirli integraller yardımıyla bazı konveks fonksiyonlar için hermıte-hadamard tipli eşitsizlikler
Hermite-hadamard type inequalities for some convex functions with the help of generalized fractional integrals
  1. Tez No: 611913
  2. Yazar: RECEP TÜRKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAVVA KAVURMACI ÖNALAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu tez çalışması beş bölümden oluşmaktadır. Tezin ilk bölümünde eşitsizlik tarihinden bahsedildi. İkinci bölümünde, tezin oluşmasında önemli rol oynayan kaynaklara yönelik kısa bir tarihçeye ve konveks fonksiyonlarla ilgili tanımlara, teoremlere ve örneklere yer verildi. Tezin üçüncü bölümünde, Riemann integrali, Riemann-Liouville kesirli integrali ve genelleştirilmiş kesirli integral kullanılarak üretilmiş literatürde mevcut Hermite-Hadamard tipli eşitsizliklere yer verildi. Tezin dördüncü bölümünde, h-konveks fonksiyon ve quasi-konveks fonksiyon sınıfları yardımıyla elde edilmiş eşitsizlikler incelenerek genelleştirilmiş kesirli integraller için yeni eşitsizlikler üretildi. Tezin son bölümde ise tezin literatüre katkısı ve öneminden bahsedilerek çalışma sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters. In the first part of the thesis, history of inequality is mentioned. In the second part of the thesis, some important literature which used in thesis briefly and definitions, theorems and examples related to convex functions are given. In the third part of the thesis, Hermite-Hadamard type inequalities which are produced by using Riemann integral, Riemann-Liouville fractional integral and generalized fractional integral are given. In the fourth part of the thesis, inequalities obtained with the help of h-convex function and quasi-convex function classes are examined and new inequalities are generated for generalized fractional integrals. In the last chapter of thesis, the contribution and importance of the thesis to the literature was mentioned and the study was concluded.