Türkiye'de kişisel bilgisayarların pazar payları ve pazarlama stratejileri bakımından incelenmesi
  1. Tez No: 61193
  2. Yazar: NÜKHET LÜLECİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
ÖZET Bilgisayar sektörü Türkiye'de henüz yeni gelişmekte olan bir sektördür.Bilgisayar sektörünün pazarlama iletişimi faaliyetlerinin analizi sonucu, bu gelişmeyi incelemek mümkündür. Ülkemizdeki işletmeler bilgi teknolojisindeki süratli gelişmeyi yakalamak için kaynaklarının elverdiği ölçüde yatırım yapıyorlar. Bu gelişmeler doğrultusunda da bilgisayar sektörü büyük bir hızla büyü yor.gelişiyor. Batı ülkeleri ile kıyaslandığında son derece küçük kalan Türkiye bilgisayar sektörü.bu boyutuna göre şiddetli bir rekabet içine girmiştir. PC teknolojisinin seviyesindeki inanılmaz yükselişin en önemli etkisi, şirketler arasındaki rekabetçi pazar paylarına ve sektördeki stratejik yapısal değişmelere bağlıdır. Bu yapısal değişiklikler pazardaki kanalların ve dağıtımın sonucudur. Stratejik işbirliği ve iç yapıdaki yenilikler şirketlerin yönetiminde önemli yer almıştır. işletmelerin müşterilerini ve pazarlarını tanımaları ve onlar üzerinde olumlu etkiler bırakmaları, uygun satış miktarına ulaşmalarını ve dolayısıyla etkililik ve verimliliğe ulaşmak gibi amaçları gerçekleştirebilmeleri stratejik bir öneme sahiptir. İşletmenin çevresini tanıması ve geleceğin tahmini, stratejik yönetimin başarısı için ön şarttır. Bu amaçla ülke çapında ekonomik, sosyal, politik ve teknik gelişmeler incelenmelidir. Bununla beraber mal ve hizmetler.metod ve teknikler,fiyat,müşteriye hizmet, reklam ve dağıtım gibi yönler ortaya çıkarılmalıdır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The computer sector is a new developing sector in Turkey. It's possible to investigate the marketing of computer communication process according to analyses. Companies in our country, are investing to catch rapid developing on the information technology as much as they can afford. The computer sector is developing rapidly in the direction of this process. The most important effect of unbelievable improvement on the PC technology level depends on the changes between the marketing share of the compititor companies and strategical structure on the sector.This structural changes is the result on the marketing and delivering. Strategical cooperation and developing in the structure play an important role in the administration of the companies. It has a strategical importance for the companies to introduce their market to their costomers to influence them.to reach a certain selling level and realise their manner such as effectivness and fertility. It's precondition to investigate and predict their future for strategical management success of a company. Because of this economical, social,politics and technical develepments should be investigated all over the counrty. Mean while aspects such as merchandise, services, method, technics, price, advertisement and delivering should be taken in to consideration.