Binek araçlardaki rot başlarında yorulma davranışının incelenmesi
Investigation of fatigue behavior in outer tie rods in passenger cars
  1. Tez No: 611950
  2. Yazar: DUYGU ZERKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇINAR EMİNE YENİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Rotlar direksiyon sisteminin statik, dinamik ve yatak yüklerine maruz kalan en önemli bağlantı parçalarından biridir. Özellikle direksiyon sistemindeki güvenlik elemanı olduklarından dolayı yorulma dayanımlarının yüksek olması gerekmektedir. Tasarım aşamasında, rotların yorulma ömrünü tamamlamadan önce kırılma tespit edilmesi durumunda yorulma ömrünün tamamlanabilmesi adına rot başı mafsal miline sertleştirme işlemi uygulanmaktadır. Günümüzde birçok sertleştirme işlemi yöntemi bulunmaktadır. Bu yöntemler arasından yüzey kalitesini iyileştirici özelliğe sahip olan yöntemin seçilmesi prosesin geliştirilmesi açısından önemli bir husustur. Bu çalışmada, yorulma yüklerine maruz kalan binek araçlardaki rot başları için yorulma davranışı incelenmiştir. Çalışma mafsal millerine uygulanan sertleştirme işleminin derin haddeleme ile yapılarak mafsalın yorulmaya karşı dayanımını arttırmayı ve yüzey özelliklerinin iyileştirilmesini amaçlamaktadır. Çalışma kapsamında derin haddeleme işlemi uygulanmış ve derin haddeleme işlemi uygulanmamış mafsal mili numunelerine yorulma testi uygulanarak derin haddeleme işleminin yorulma ömrü üzerindeki etkileri incelenmiştir. Yüzey sertliği, yüzey pürüzlülüğü ve geometrik ölçüm kontrolleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Tie rods which are subjected to static, dynamic and bearing loads are one of the important linkage components of the steering gears. Especially their fatigue endurances should be high since they are a safety component in steering gear. In case at design phase, a breakage is detected before completion of tie rod fatigue life, hardening process is applied to outer tie rod ball pin in order to be completed fatigue life. Nowadays many hardening process methods are available. Selecting the method which has the property of improving the surface quality is an important point in terms of developing the process. In this study, fatigue behavior has been evaluated for the outer tie rods which are subjected to fatigue loads at the vehicle. The study aims to increase the strength of the ball pin against fatigue and to improve the surface properties by deep rolling which is the hardening process applied to the ball pins. Within the scope of the study, the effects of deep rolling process on fatigue life has been evaluated by performing fatigue test to the specimens which are implemented and not implemented deep rolling. Surface hardness, surface roughness and geometric dimensional inspections were carried out.