Samsun ilinde görev yapan aile hekimleri ve aile hekimliği uzmanlık öğrencilerinin HPV, meningokok ve rotavirüs aşıları hakkında bilgi, tutum ve davranışlarının değerlendirilmesi
Evaluation of knowledge, attitude and behavi̇our of family physicians and family medicine residents in about HPV, meningococcal and rotavirus vaccines
- Tez No: 611968
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA YASİN SELÇUK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Amaç: Aşılama her yıl dünyada yaklaşık 2,5 milyon aşı ile önlenebilir hastalığa bağlı ölümü önler. Günümüzde dünyada ve ülkemizde aşılarla ilgili programların başarısı giderek artmaktadır. Son on yılda birçok yeni aşı ve antijen tanıtılmıştır. Bu araştırmanın amacı ülkemizde kullanım onayı olan ancak ulusal aşı takviminde bulunmayan meningokok, rotavirüs ve HPV aşılarıyla alakalı Samsun'daki aile hekimlerinin bilgi ve tutumlarını değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma kesitsel, tanımlayıcı, analitik tipte bir araştırmadır. 15.03.2019-31.05.2019 tarihleri arasında aile hekimleri ve aile hekimliği uzmanlık öğrencilerine yüzyüze, watsapp ya da e-posta ile veri toplama formu ulaştırılmış ve uygulanmıştır. Veriler SPSS 22.0 ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: Vaccination prevents death due to vaccine-preventable diseases with approximately 2.5 million each year all over the world. Today, the success of vaccination programs is increasing in the world and our country. Many new vaccines and antigens have been introduced in the last decade. This study aims to evaluate the knowledge and attitudes of family physicians in Samsun related to meningococcal, rotavirus and HPV vaccines which are approved for use in our country but not in the national vaccination schedule. Materials and Methods: This is a cross-sectional, descriptive, analytical study. The data collection form was delivered and administered to family physicians and residents between 15.03.2019-31.05.2019 via face to face, Whatsapp or e-mail. The data were evaluated with SPSS 22.0.