Samsun ilinde görev yapan Aile Hekimleri ve Aile hekimliği uzmanlık öğrencilerinin fibromiyalji sendromu hakkında bilgi düzeyleri ve davranışları
Knowledge levels and behaviours about fibromyalgia of family medicine doctors and family medi̇ci̇ne students working in Samsun
- Tez No: 739947
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA YASİN SELÇUK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Giriş ve Amaç: FMS (Fibromiyalji Sendromu), etiyolojisi net olarak bilinmeyen, kronik yaygın kas ağrısı, sübjektif şişlik, uyku bozuklukları, psikiyatrik bozukluklar, sindirim sistemi bozuklukları, migren, huzursuz bacak sendromu gibi birçok durumla birliktelik gösteren, bir kas iskelet sistemi hastalığıdır.(1) Bu çalışmada aile hekimleri ve aile hekimliği asistanlarının Fibromiyalji Sendromu hakkında bilgi düzeylerini ve davranışlarını öğrenmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız tanımlayıcı tipte kesitsel bir araştırmadır. Samsun ilinde görev yapan Aile Hekimliği Asistanlarına ve Aile Sağlığı Merkezleri'nde çalışan Aile Hekimlerine anket formu iletilmiş onamları alındıktan sonra anket formu yüz yüze uygulanmıştır. Çalışmaya 282 hekim katılmıştır. Sonuçlar SPSS 25 istatistik paket programı kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: Introduction and Aim: FMS (Fibromyalgia Syndrome) is a musculoskeletal disease of unknown etiology, which is associated with many conditions such as chronic widespread muscle pain, subjective swelling, sleep disorders, psychiatric disorders, digestive system disorders, migraine, restless legs syndrome. (1) In this study, it is aimed to learn the knowledge levels and behaviors of family physicians and family medicine residents about Fibromyalgia Syndrome. Materials and Methods: Our study is a descriptive cross-sectional study. The questionnaire form was sent to the family medicine residents working in Samsun and the Family Physicians working in the Family Health Centers, and after their consent was obtained, the questionnaire was applied face-to-face. 282 physicians participated in the study. The results were analyzed using the SPSS 25 statistical package program.