Samsun ilinde görev yapan aile hekimleri ve aile hekimliği uzmanlık öğrencilerinin uyku bozuklukları hakkında bilgi, tutum ve uygulamaları
The knowledge, attitudes and practices of family physicians and family medicine residents working in Samsun province about sleep disorders
- Tez No: 689158
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA YASİN SELÇUK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
AMAÇ: Bu çalışmanın amacı Samsun'daki aile hekimlerinin uyku bozuklukları hakkındaki bilgilerini, tutumlarını ve uygulamalarını değerlendirmektir. GEREÇ VE YÖNTEM: Bu çalışma kesitsel, tanımlayıcı, açık kontrolsüz tipte bir anket çalışmadır.06/04/2021-18/05/2021 tarihleri arasında Samsun ilinde görev yapan aile hekimleri ve aile hekimliği uzmanlık öğrencilerine yüz yüze, telefon(whatsapp) ya da e-posta ile veri toplama formu ulaştırılmış ve uygulanmıştır. Çalışmaya 311 hekim katılmıştır. Verilerin analizinde IBM SPSS 25.0 kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
AIM: The aim of this study is to evaluate the knowledge, attitudes and practices of family physicians in Samsun about sleep disorders. MATERIALS AND METHODS: This study is a cross-sectional, descriptive, open uncontrolled type of survey study. Between 06/04/2021-18/05/2021, a data collection form was delivered and applied to family physicians and residents working in Samsun, face to face, by phone (whatsapp) or e-mail. 311 physicians participated in the study.IBM SPSS 25.0 was used in the analysis of the data.