İşletmenin örgütsel etkinliğini arttırmada yönetim bilgi sistemleri ve özel kesim imalat sanayii işletmelerinde bir uygulama
- Tez No: 61197
 - Danışmanlar: PROF. DR. İNAL CEM AŞKUN
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 1997
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Anadolu Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 508
Özet
in ÖZET Bu çalışma, işletmelerde yönetim bilgi sisteminin örgütsel etkinliği arttırıcı yöndeki etkilerini olduğunu belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışma giriş ve sonuç kısmının dışında, dört bölümden oluşmaktadır. İlgili yayınlardaki araştırma ve incelemelere dayalı olarak yapılan değerlendirmelerin yer aldığı ilk üç bölümde, çalışmanın kuramsal temelleri oluşturulmuştur. Bu bölümlerde, yönetim bilgi sistemi ile örgütsel etkinliğin kavramsal boyutları ve kavramların birbirleriyle ilişkileri değerlendirilmiş, yönetim bilgi sisteminin örgütsel etkinliği arttırıcı etkileri incelenmiştir. Dördüncü bölümde, özel kesim imalat sanayi işletmelerinden 15 tanesinde yapılan uygulamalı bir araştırma değerlendirilmiştir. Bu araştırmanın sonucunda şu temel varsayımlar doğrulanmıştır. 1- İşletmedeki genel yönetim bilgi sisteminin etkinliği ile örgütsel etkinlik arasında pozitif bir ilişki vardır. 2- İşletmenin işlevlerine ilişkin bilgi sistemlerinin etkinliği ile örgütsel etkinlik arasında pozitif bir ilişki vardır. 3-işletmedeki yönetim bilgi sisteminin etkinliği ile örgütsel etkinlik arasında pozitif bir ilişki vardır. Bu çalışmanın sonunda, işletmelerdeki yönetim bilgi sisteminin örgütsel etkinliği arttırmada önemli bir role sahip olduğu belirlenmiştir. Bu nedenle, örgütsel etkinliğin sağlanması için, işletmelerde etkin bir yönetim bilgi sisteminin kurulup işletilmesi gerekmektedir. Çalışmanın sonuç bölümünde, elde edilen sonuçlar topluca verilerek, yöneticilerin örgütsel etkinliği arttırmada yönetim bilgi sisteminden ne şekilde yararlanabileceklerini gösteren öneriler ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT This study was aimed to identify the increasing effects on the organizational effectiveness of the management information system in companies. Excluding introduction and conclusion, the study consists of four chapters. The theoretical foundations of the study are formed in the first three chapters in which evaluations based on the research and studies listed in the related publications take place. In these chapters, the conceptional dimensions of the management information system and the organizational effectiveness and the relations of the concepts are evaluated, and the increasing effects on the organizational effectiveness of the management information system are studied on. In the fourth chapter, an applied research which was carried out at fifteen private industrial manufacturing companies is evalvated. In conclusion of this research, the following basic hypotheses have been proved. 1- There is a positive relation between the effectiveness of the general management information system and organizational effectiveness. 2- There is a positive relation between the effectiveness of the information system relating the functions of the companies and organizational effectiveness. 3- There is a positive relation between the effectiveness of the management information system in companies and organizational effectiveness. In the final chapter of the study the results are given totally; and some suggestions showing how to make use of the management information system to increase the organizational effectiveness of the managers are put forward. At the end of this study it has been identified that the management information system had an important role in increasing organizational effectiveness. So it is necessary to build up and run an effective management information system in order to obtain the organizational effectiveness.