Koroner bypass hastalarında normal ejeksiyon fraksiyon ile düşük ejeksiyon fraksiyonlu hastaların intraoperatif ve postoperatif parametrelerinin karşılaştırılması
Comparison of intraoperative and postoperative parameters in coronary bypass patients with normal ejection fraction and low ejection fraction
  1. Tez No: 893273
  2. Yazar: ALİ OSMAN ÇINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KİRİŞCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Perfüzyon Teknikleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Koroner arter bypass greftleme (KABG) operasyonlarında, kalp ve damar cerrahisindeki gelişmeler sayesinde hasta semptomlarının azaltılması ve sağ kalım oranlarının yükseltilmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Bu operasyonlarda, sol ventrikül ejeksiyon fraksiyonu (SVEF) değeri, sadece hastalığın teşhisinde değil, tedavi planlamasında da önemli bir belirteç olarak kabul edilmektedir. Çalışmamızda, KABG hastalarında ejeksiyon fraksiyon (EF) değerinin ameliyat süresi ve ameliyat sonrası iyileşme süresi üzerindeki etkisini inceledik. Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Kliniği'nde, aynı cerrahi ekip tarafından 01.01.2020-20.11.2023 tarihleri arasında başvuran ve elektif izole koroner bypass ameliyatı geçiren toplamda 117 kişi ile yürütülmüştür. Grup 1 düşük EF (0,05). Postoperatif dönemde; ekstübasyon süresi (ES) ortalamaları, Grup 1'de 15,18±20,58 saat ve Grup 2'de 6,23±4,09 saat olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
In coronary artery bypass grafting (CABG) operations, advancements in cardiovascular surgery have played a significant role in alleviating patient symptoms and improving survival rates. In these operations, the left ventricular ejection fraction (LVEF) value is considered an important marker not only for disease diagnosis but also for treatment planning. In our study, we investigated the effect of ejection fraction (EF) value on operation time and postoperative recovery time in CABG patients. The study was conducted at the Department of Cardiovascular Surgery, Faculty of Medicine, Kahramanmaraş Sütçü İmam University, with a total of 117 patients who applied between 01.01.2020-20.11.2023 and underwent elective isolated coronary bypass surgery by the same surgical team. The patients were divided into two groups: Group 1 with low EF (0.05). In the postoperative period; The mean extubation time (ET) was determined 15,18±20,58 hours in Group 1 and 6,23±4,09 hours in Group 2.