Sağlık çalışanlarında örgütsel vatandaşlık davranışı ve iş yaşam kalitesi ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between organizational citizenship behavior and work life quality in healthcare professionals
  1. Tez No: 793053
  2. Yazar: SUZAN AKKÜYÜN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA ÇİFTÇİ KIRAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu araştırmada, sağlık çalışanlarında örgütsel vatandaşlık davranışı ve iş yaşam kalitesi arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nde görev alan 400 sağlık çalışanı oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak demografik özelliklere ait bilgi formu, örgütsel vatandaşlık davranışı ölçeği ve iş yaşam kalitesi ölçeği kullanılmıştır. Örgütsel vatandaşlık davranışı ölçeğinin Cronbach Alpha değeri 0,890, iş yaşam kalitesi ölçeğinin Cronbach Alpha değeri 0,923 bulunmuştur. Araştırmada nicel araştırma deseni ve kolayda örneklem yöntemi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, örgütsel vatandaşlık davranışı ile iş yaşam kalitesinin iş kariyer memnuniyeti alt boyutu arasında pozitif yönlü orta seviyede bir ilişki bulunmuştur. Örgütsel vatandaşlık davranışı arttıkça, iş kariyer memnuniyeti de artmaktadır. Örgütsel vatandaşlık davranışı ile iş yaşam kalitesinin genel iyi olma, işi kontrol edebilme, çalışma koşulları ve aile iş yaşam dengesi alt boyutları arasında düşük seviyede bir ilişki vardır. Örgütsel vatandaşlık davranışı arttıkça iş kariyer memnuniyeti, genel iyi olma, işi kontrol edebilme, çalışma koşulları ve aile iş yaşam dengesi de artmaktadır. İş yaşam kalitesi ile örgütsel vatandaşlık davranışının diğerkâmlık, vicdanlılık ve centilmenlik boyutları arasında pozitif yönlü zayıf bir ilişki vardır. İş yaşam kalitesi ile örgütsel vatandaşlık davranışının nezaket boyutu arasında pozitif yönlü çok zayıf bir ilişki vardır. İş yaşam kalitesi ile örgütsel vatandaşlık davranışının sivil erdem boyutu arasında pozitif yönlü orta seviye bir ilişki vardır. İş yaşam kalitesi arttıkça diğerkâmlık, vicdanlılık, nezaket, centilmenlik ve sivil erdem davranışları da artmaktadır. İş yaşam kalitesi ile örgütsel vatandaşlık davranışı arasında pozitif yönlü zayıf seviyede bir ilişki vardır. İş yaşam kalitesi arttıkça örgütsel vatandaşlık davranışı da artmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the relationship between organizational citizenship behavior and quality of work life in health workers. The sample of the study consists of 400 healthcare professionals working at Sütçü İmam University Medical Faculty Research and Application Hospital in Kahramanmaraş. Data collection tools: demographic information form, organizational citizenship behavior scale and work life quality scale were used. The Cronbach Alpha value of the organizational citizenship behavior scale was 0.890, and the Cronbach Alpha value of the work life quality scale was 0.923. Quantitative research design and convenience sampling method were used in the research. As a result of the research, a moderate positive relationship was found between organizational citizenship behavior and work career satisfaction sub-dimension of work life quality. As organizational citizenship behavior increases, job career satisfaction also increases. There is a low level of relationship between organizational citizenship behavior and the sub-dimensions of general well-being, ability to control work, working conditions and family work-life balance of work life quality. As organizational citizenship behavior increases, job career satisfaction, general well-being, job control, working conditions and family work-life balance also increase. There is a weak positive relationship between the quality of work life and the altruism, conscientiousness and sportsmanship dimensions of organizational citizenship behavior. There is a very weak positive relationship between the quality of work life and the kindness dimension of organizational citizenship behavior. There is a moderately positive relationship between the quality of work life and the civic virtue dimension of organizational citizenship behavior. As the quality of work life increases, altruism, conscientiousness, courtesy, sportsmanship and civic virtue behaviors also increase. There is a weak positive relationship between the quality of work life and organizational citizenship behavior. As the quality of work life increases, organizational citizenship behavior also increases.