A search for a methodology to identify the effect of employee characteristics on spatial requirements and expectations from modern office design
Çalışan özelliklerinin mekansal gereksinimlere ve modern ofis tasarımından beklentilere etkisini tanımlamak için bir metodoloji arayışı
  1. Tez No: 612069
  2. Yazar: ZEYNEP KINA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ MURAT TANYER, DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET KORAY PEKERİÇLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bilgi yoğun sektörlerin ekonomideki payının artması, iş doğasının değişimi ve inovasyonun rekabet edebilirlikteki en büyük kaynak olması fiziksel ofis ortamını da etkiledi. İş birliğini ve motivasyonu dolayısıyla da yaratıcılık ve inovasyonu arttırmak amacıyla 21. yüzyıl ofis dizaynı doğdu. Ancak, kültür, sektör ve çalışan özellikleri faktörleri sebebiyle her şirkete uyabilecek standart bir ofis dizaynı yaratmak mümkün değildir. Bu tezde, çalışan özelliklerin bileşenleri olarak cinsiyet, yaş, eğitim seviyesi ve mesleğin çalışanların mekânsal gereksinim ve beklentilerine etkisi çalışılmıştır. Modern ofislerin beş ortak özelliğini sorgulayan bir anket hazırlanmış ve PTTeM şirketinde satış pazarlama, operasyon, yazılım ve finans departmanlarında çalışanlara bu anket uygulanmıştır. Anket sonuçları baz alınarak mekânsal gereksinimlerin ve beklentilerin cinsiyete, yaşa, eğitim seviyesine ve departmana göre değişip değişmediği SPSS® programında yürütülen parametrik ve parametrik olmayan analizler yardımıyla tartışılmıştır. Analizler sonucunda, departmanın anlamlı bir değişken olduğu bulunmuştur ve incelenen mesleklerin mekânsal gereksinimleri ve departmanlar arasındaki farklılıklar belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Dominance of the knowledge intensive sectors over the global economy, change in business nature and innovation becoming the main source of competition has affected also the physical workplaces. Eventually, 21st century office design concept has risen with the purpose of increasing collaboration, motivation and so creativity and innovation. However, there cannot be a standardized office design that is well suited to all companies due to three main factors, which are culture, sector and employee characteristics. In this thesis, as components of employee characteristics factor, the effects of gender, age, education level and profession on spatial requirements and expectations of the participants have been studied. A survey questioning the five main characteristics of modern offices was prepared and applied to the employees of PTTeM from four different departments, which are operations, finance, programming and sales and marketing. Based on the survey results, it has been discussed whether the spatial needs and expectations from the office design differ according to the gender, age, education level and department with the help of parametric and non-parametric analyses conducted through SPSS®. Department has been found to be a significant variable and spatial requirements of the investigated departments and the differences between them have been identified.