Bazı silajlık mısır çeşitlerinin Eskişehir ovasında verim performansları
Yield performances of some silage maize cultivars in Eskisehir plain
  1. Tez No: 718852
  2. Yazar: MUSTAFA TEMEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çayır Mera ve Yem Bitkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Eskişehir'de Alpu ovasında 2019-2020 yıllarında yürütülen bu araştırmada PR31Y43, Keravnos, KWS5581, Kilowatt, DKC7240, DKC6777, Kolosseus, Kalumet, P2088 olmak üzere 9 silajlık mısır çeşidi ele alınmıştır. Deneme tesadüf blokları deneme desenine göre iki tekerrürlü olarak kurulmuştur. Çalışma da silajlık mısır çeşitlerinin bitki boyu, ilk koçan yüksekliği, bitki başına koçan sayısı, çiçeklenme süresi, hasıl verim ile kuru madde, ham protein, NDF, ADF ve nişasta oranları incelenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre; bitki boyu 262,50-286,25 cm, ilk koçan yüksekliği 125,50-165,00 cm, çiçeklenme süresi 76,00-79,75 gün, hasıl verim 7,04-8,34 ton/da, kuru madde oranı %32,73-36,83, ham protein oranı %5,56-5,95, NDF oranı %34,88-38,70, ADF oranı %18,50-23,82, nişasta oranı %24,52-35,63 arasında değişmiştir. Çeşitler arasında ilk koçan yüksekliği, çiçeklenme süresi, hasıl verimi, NDF ve ADF oranları ile nişasta oranı bakımından önemli farklılıklar kaydedilmiş ve çoğu incelenen özellik yönünden çeşitler yıllara göre farklı tepki göstermiştir. Elde edilen sonuçlar bir bütün olarak değerlendirilmiş ve Kilowatt, KWS5581, P2088, DKC6777 ve PR31Y43 çeşitlerinin yörede öne çıktığına dikkat çekilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, nine different corn cultivar (PR31Y43, Keravnos, KWS5581, Kilowatt, DKC7240, DKC6777, Kolosseus, Kalumet, P2088), planted for corn silage, were investigated in the Alpu Plain (Eskişehir, Turkey) in 2019-2020. Corn Cultivar Trials were set up in a randomized complete block design with two replications. In the study, corn cultivars, planted for silage, were compared with respect to plant height, first ear height, number of ears per plant, flowering time, yield, dry matter ratios, crude protein ratius, NDF ratios, ADF ratios, and starch ratios. The results showed that the plant height ranged between 262.50-286.25 cm, the height of the first ear ranged between 125.50-165.00 cm, the flowering period ranged between 76.00-79.00 days, the silage yield ranged between 7.04-8.34 tons/da, the dry matter ratio ranged between 32.73-36.83%, the crude protein ratio ranged between 5.56-5.95%, the NDF ratio ranged between 34.88-38.70%, the ADF ratio ranged between 18.50-23.82% and the starch ratio ranged between 24.52-35.63%. Significant differences were recorded among the cultivars in terms of height of the first ear, flowering period, silage yeld, NDF, ADF, and starch ratios, and most of the cultivars reacted differently to the years in terms of the traits studied. The results obtained were evaluated as a whole, and it was noted that Kilowatt, KWS5581, P2088, DKC6777, and PR31Y43 cultivars were prominent in the region.