Tavşan kulağı hipertrofik skar modelinde insülinin etkilerinin araştırılması: Deneysel çalışma
Efficacy of insulin in rabbit ear hypertrophic scar model: An experimental study
  1. Tez No: 612132
  2. Yazar: GÖKHAN EFE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT NACİ KARAÇAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Cerrahi, travmatik yaralanma veya yanık gibi sebeplere bağlı derin dermal hasar sonrası gelişen hipertrofik skar her yıl milyonlarca insanı etkileyen klinik bir problemdir. Hipertrofik skar kontraktür, ağrı ve kaşıntı gibi semptomatik problemlere yol açar. Aynı zamanda psikolojik ve estetik açıdan da olumsuz sonuçlara sebep olmaktadır. İnsülin polipeptit yapılı bir hormondur ve insülinin vücutta eksikliği veya etkin kullanılamaması durumunda çeşitli organlarda inflamasyon ve fibrozis görülmektedir. İnsülinin antifibrotik ve antiinflamatuar etkilerinden dolayı hipertrofik skarın tedavisinde kullanılabileceğini düşünerek bu çalışmayı planladık. Gereç ve Yöntem: 9 adet, ağırlıkları 3000-3500 gram arasında olan, Yeni Zelanda tipi dişi tavşan kontrol, steroid ve insülin olmak üzere 3 gruba ayrıldı. Tavşanların her bir kulağının ventral kısmına birbirlerine eşit aralıklı 4 adet 6mm çaplı sirküler defektler oluşturularak hipertrofik skar modeli tasarlandı. Postoperatif 14. günde sırası ile serum fizyolojik, triamsinolon ve insülin enjeksiyonları yapıldı. 40. günde hipertrofik skarlar çevresinde 5mm sağlam cilt olacak şekilde tam kat eksize edildi ve 'Hemotoksilen Eozin' ve 'Masson Trikrom' ile boyanarak histopatolojik değerlendirme yapıldı. Skar elevasyon indeksi (SEİ), skarlı alanda yeni oluşmuş dermis (neodermis) alanının, yaralanmamış dermis alanına oranıdır. Epidermal kalınlık indeksi (EKİ) ise, skarlı alanda yeni oluşmuş epidermis (neoepidermis) alanının, yaralanmamış epidermis alanına oranıdır. Bu indeksler deneysel hipertrofik skar modellerinde kullanılmakta olan kantitatif değerlendirme yöntemleridir. Bulgular: Skar elevasyon indeksleri (SEİ) karşılaştırıldığında, kontrol grubu ortalama 2,15±068, steroid grubundaki indeks ortalama 1,46±0,03, insülin grubundaki indeks ise ortalama 1,59±0,04 olarak bulunmuştur. İstatistiksel olarak hem steroid grubu hem de insülin grubu SEİ değerleri, kontrol grubuna göre anlamlı olarak düşük bulundu. Steroid grubu ile insülin grubu arasında anlamlı fark bulunmadı. Epidermal kalınlık indeksleri (EKİ) karşılaştırıldığında, kontrol grubu ortalama 2,76±0,07, steroid grubundaki indeks ortalama 1,73±0,04, insülin grubundaki indeks ise ortalama 1,94±0,04 olarak bulunmuştur. İstatistiksel olarak hem steroid grubu hem de insülin grubu EKİ değerleri, kontrol grubuna göre anlamlı olarak düşük bulundu. Steroid grubu ile insülin gurubu kendi aralarında karşılaştırıldığında ise steroid grubu EKİ değeri insülin grubuna göre anlamlı olarak düşük bulundu. Diğer parametreler olan vaskülarite, fibroblast sayısı, inflamasyon şiddeti ve kollajen yoğunluğu değerlendirildiğinde, tüm parametrelerde steroid ve insülin grubunda kontrol grubuna göre anlamlı olarak düşük değerler elde edildi ve steroid ile insülin grubu arasında anlamlı fark bulunmadı. Sonuç: İnsülinin yara iyileşme süresini kısalttığı ve çeşitli organlardaki antifibrotik ve antiinflamatuar etkileri daha önceki çalışmalarda kanıtlanmıştır. Çalışmamızda da hipertrofik skar üzerine etkin olduğu makroskopik olarak gözlenmiş ve histopatolojik parametrelerdeki anlamlı farkla kanıtlanmıştır. Tavşan kulağı hipertrofik skar modelinde insülinin steroid tedavisine benzer etki sağlaması, insülinin hipertrofik skar tedavisinde yeni bir modalite olabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Efficacy of Insulin in Rabbit Ear Hypertrophic Scar Model: An Experimental Study Objective: Hypertrophic scarring secondary to surgery, trauma or burns is a clinical problem affecting millions of people every year. Hypertrophic scar causes symptomatic problems such as contracture, pain and itching. It also might leads psychological and cosmetic problems as well. Insulin is a polypeptide-structure hormone and when it is deficient or can't be used effectively, inflammation and fibrosis are seen in various organs in the body. Due to the anti-fibrotic and anti-inflammatory effects of insulin, we planned this study considering that it can be used to treat hypertrophic scar. Materials and Methods: 9 New Zealand female rabbits weighing between 3000-3500 grams were divided into three groups as control, steroid and insulin. A hypertrophic scar model was designed by creating 4circular defects with 6 mm diameter, equal spacing on the ventral part of each ear of rabbits. On postoperative day 14, saline, triamcinolone and insulin injections were performed respectively. On day 40, hypertrophic scars were excised with an intact skin border of 5 mm and stained with 'Hemotoxylin Eosin' and 'Masson Trichrome', then histopathological evaluation was performed. The scar elevation index (SEI) is the ratio of the newly formed dermis (neodermis) area of the scar to the area of the surrounding unwounded dermis. The epidermal thickness index (ETI) is the ratio of the newly formed epidermis (neoepidermis) area of the scar to the area of the surrounding unwounded epidermis These indexes are quantitative values used in experimental hypertrophic scar models. Results: When the scar elevation indexes were compared, the mean SEI in the control group was 2.15 ± 068, the mean SEI was 1.46 ± 0.03 in the steroid group and the mean SEI was 1.59 ± 0.04 in the insulin group. SEI values for both steroid and insulin groups were statistically significantly lower than the control group. There was no significant difference between the steroid and insulin groups. When the epidermal thickness indexes were compared, the mean value in the control group was2,76±0,07, the mean ETI was 1,73±0,04 in the steroid group and the mean ETI was 1,94±0,04 in the insulin group. ETI values for both steroid and insulin groups were statistically significantly lower than the control group. Comparison between Steroid group and insulin group showed that steroid group 's mean ETI value was statistically significantly lower. When vascularity, fibroblast count, inflammation intensity and collagen density were evaluated; In all parameters, steroid and insulin groups were statistically significantly lower than control group and there was no significant difference between steroid and insulin groups. Conclusion: It has been proved with previous studies that insulin shortens wound healing time and it has anti-fibrotic and anti-inflammatory effects in various organs. In our study, it was observed macroscopically that insulin was effective on hypertrophic scar and it was proved with a significant difference in histopathological parameters. The similar effect of insulin to steroid treatment in the rabbit ears hypertrophic scar model has shown that insulin may be a new modality in hypertrophic scar treatment.