Kronik bel ağrısında ağrı ve özür ile ilişkili fiziksel parametrelerin incelenmesi
Examination of physical parameters related to pain and disability in chronic low back pain
  1. Tez No: 612135
  2. Yazar: SEVAL YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZNUR YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Fizyoterapi Ve Rehablitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmanın amacı, kronik bel ağrılı bireylerde lomber ve abdominal kas sertliği, alt ekstremite kas kuvveti, denge, postüral stabilite, plantar basınç dağılımı, hareket korkusu, depresyon ve yaşam kalitesinin değerlendirilmesi ve bu parametrelerin ağrı, özür ve birbirleri ile olan ilişkisinin araştırılmasıdır. Vaka-kontrol çalışması olarak planlanan bu çalışmaya, 19-50 yaş aralığında (33,1±10,2 yıl), 34 kadın, 15 erkek toplam 49 kronik bel ağrılı birey ve 19-50 yaş aralığında (31,7±9 yıl), 33 kadın 14 erkek toplam 47 asemptomatik birey katıldı. Çalışmaya katılan bireylerin ağrı şiddeti Visual Analog Skalası (VAS), kas sertliği elastografi, kas kuvveti izokinetik dinamometre, denge ve postüral stabilite bilgisayar destekli denge sistemi, plantar basınç dağılımı pedobarografi, özür düzeyi Oswestry Özür İndeksi(OÖİ), depresyon seviyesi Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ), hareket korkusu Tampa Kinezyofobi Ölçeği (TKÖ) yaşam kalitesi Kısa Form 36 (KF-36) kullanılarak değerlendirildi. Kronik bel ağrılı bireylerde lateral abdominal ve lomber bölge kas sertliği, alt ekstremite izokinetik kas kuvveti, postüral stabilite ve denge değerleri ile plantar basınç dağılımı değerlerinin asemptomatik bireyler ile benzer olduğu bulundu (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate lumbar and abdominal muscle stiffness, lower extremity muscle strength, balance, postural stability, plantar pressure distribution, fear of movement, depression and quality of life in patients with chronic low back pain, and to investigate the relationship between these parameters and pain and disability. 49 chronic low back pain individuals (34 female, 15 male) aged 19-50 years (33.1 ± 10.2 years) and 47 asymptomatic individuals (33 female, 14 male) aged 19-50 years (31,7±9 years) participated in this study which was planned as a case-control study. Participants' pain severity was assessed by using Visual Analogue Scale (VAS), muscle stiffness by elastography, muscle strength by isokinetic dynamometer, balance and postural stability by computer assisted balance system, plantar pressure distribution by pedobarography. Disability rate of individuals was evaluated by using Oswestry Disability Index (ODI), depression level by Beck Depression Scale, fear of movement by Tampa Kinesiophobia Inventory (TKI), quality of life by Short Form 36 (SF-36). It was found that lateral abdominal and lumbar muscle stiffness, lower extremity isokinetic muscle strength, postural stability and balance values and plantar pressure distribution values of patients with chronic low back pain were similar to asymptomatic individuals (p>0,05).