Madde kullanım bozukluğu tedavisi gören bireylerin bağımlılık profili ve tedavi motivasyonlarının belirlenmesi
Determination of addiction profile and treatment motivations of individuals treated with substance use disorder
  1. Tez No: 612134
  2. Yazar: ASLI ZEYNEP GÜVAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ÖKSÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
AMAÇ: Madde kullanım bozukluğu uzun süreli tedavi ve izlem gerektiren kronik bir hastalıktır ve birçok faktör bu hastalığın seyrini etkilemektedir. Tedavi planı oluşturulurken bağımlılığı etkileyen bu faktörlerin göz önüne bulundurulması gerektiği belirtilmektedir. Bu araştırma madde kullanım bozukluğu tedavisi gören bireylerin bağımlılık profillerini ve tedavi motivasyonlarını incelemek ve aralarındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla yapılmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Tanımlayıcı nitelikteki bu araştırma, İstanbul ilindeki özel bir psikiyatri hastanesinde Aralık 2018 – Ağustos 2019 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya madde kullanım bozukluğu tanısı ile yatarak tedavi görmekte olan 130 hasta dahil edilmiştir. Verilerin toplanmasında tanıtıcı bilgi formu, Bağımlılık Profil İndeksi Klinik formu (BAPİ-K) ve Tedavi Motivasyon Anketi (TMA) kullanılmıştır. İstatistik analizleri için Sosyal Bilimler için İstatistik Paket Programı (IBM SPSS inc., chicago, ıl, usa) 22.0 kullanılmıştır. Sürekli değişkenler için aritmetik ortalama ± standart sapma, kategorik değişkenler için sayı ve yüzde ifadeleri kullanılmıştır. Gruplar arası karşılaştırmalarda Kruskal-Wallis testi ve Mann-Whitney U testi kullanılmıştır. Değişkenler arası ilişkinin değerlendirilmesinde ise Spearman's Correlation testi kullanılmıştır. İstatistiksel önemlilik için p0,05).
Özet (Çeviri)
AIM: Substance use disorders is a chronic disease which requiring long-term treatment and follow-up, and many factors influence the process of the disease. It is stated that these factors affecting addiction should be taken into consideration while preparing treatment plan. This study was conducted to investigate the addiction profiles and motivation of treatment of individuals who are treated for substance use disorder and to determine the relationship between them. MATERIALS AND METHODS: This descriptive study was conducted between December 2018 and August 2019 in a private psychiatric hospital in Istanbul. A total of 130 inpatients with substance use disorder were included in the study. Data were collected by using the introductory information form, the Addiction Profile Index Clinical Form (BAPI-C) and the Treatment Motivation Questionnaire (TMA). Statistical Package for Social Sciences (IBM SPSS inc., Chicago, IL, USA) 22.0 was used for statistical analysis. Arithmetic mean ± standard deviation for continuous variables and number and percentage expressions were used for categorical variables. Kruskal-Wallis test and Mann-Whitney U test were used for comparisons between the groups. Spearman's Correlation test was used to evaluate the relationship between variables. For statistical significance, p 0.05).