Markaya yönelik tüketici tercihi ve sigara kullanımı üzerine bir araştırma
- Tez No: 61214
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURİ ÇALIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 224
Özet
ÖZET Marka; tüketicilere, hakkında bilgi edindikleri malları denemek ve bunlar arasında tatminkar bulunanları yeniden satınalmak, aksine tatminkar bulmadıklarını tekrar satmalmaktan kaçınmak imkanı vermektedir. Günümüzde marka, üretici-aracı ve tüketici açısından geçmişe göre daha çok önemlidir. Ürün kişiliği, duygular ve zihinde oluşan çağrışımlar gibi tüm belirleyici unsurları içerecek şekilde ürünün açıklanması marka imajını oluşturduğundan, tüketiciler ürünleri ve markalan oluşturdukları imaja göre değerlendirmektedirler. Marka değeri ise bütün bu olumlu ve iyi niyet etkilerinin bileşimidir. İşletmelerin ulaşmaya çalıştığı marka tercihi ve marka bağlılığının özünü oluşturan, markanın tüketici tarafından olumlu karşılanan bir imaja sahip oluşu; tüketicinin markayı önceden satınalmasından edindiği deneyimlerle, marka tercihini ve marka bağlılığını yaratmaktadır. Tüketicinin bir markayı tercih edip etmemesi birçok faktöre bağlıdır. Özellikle ele alınması gereken husus markanın tüketici tarafından bilinip bilinmediği yada farkında olunup olunmadığıdır. Bu tüketicinin markalar ile ilgili davranışsal boyutlarından biridir. Bütün açıklamalarda amaç; marka bağlılığının yaratılmasıdır. Bu kavram ise; belli bir zaman sürecinde oluşan, karar alma birimleri tarafından gerçekleştirilen, birden fazla alternatif markanın olduğu ortamda gerçekleşen, psikolojik bir fonksiyondur. Bir tüketici için marka bağlılığı davranışı, karar verme ve zaman açısından tasarruf imkanı sağlar. Bütün bunlara dayanılarak yapılan araştırma sonucunda; sigara içenlerin marka tercihlerini yaş, cinsiyet eğitim, medeni durum, geür, meslek, kalite ve fiyat belirlerken sigara kullanımında marka bağlılığının olduğunu ve marka değiştirme sebebinin ise fiyat artışı ve kaliteyle ilişkili olduğunu ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Brand helps the consumers to try the goods about which they have been infarmed, to buy the goods which they find satisfactory and to avoid buying the goods they dont find satisfactory. At present brand is more important for consumer, manufacturer and brokers i.e wholesaler, retailer etc than it was before. Since brand image is consisted of the character of product, feeling and backgronded-images determining the product considered, the consumers evaluate the products and goods according to images which they produce. The brand value is a composition of both all these positive and great intention effects. The fact that the brand has an image which is positively accepted by the consumer according to the concept of brand choice and brand loyalty which the firms try to reach and the experiences in which the consumer had bought the brand and tried it create the brand choice and brand loyalty. Whether the consumer prefers any brand depends on many factors. Especially the important matter which must be taken into acconut is whether the brand is known by the consumer whether it is interested by the cosumer. This is one of the behavioural dimensions of the consumer about the brands. Creating the brand loyalty is the mainpurpose in all these explanations. This concept is a psychological function of realising in a situation of the alternative centres more than one, carryingout by the decision -taking units and consisting of during a time specified. Brand loyalty for a consumer provides him- her to take a decision and to save. At the end of the research made according to all these data while brand loyalty of smokers is determined by age, sex, education, marital status income, occupation, quality and price, it has been obserwed that the reason of changing the brand is related with quality and price increase.