Örgüt kültürü ile motivasyon teorilerinin uyumlaştırılması ve Arçelik Buzdolabı İşletmesi örneği
- Tez No: 61213
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FERMANİ MAVİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
ÖZET Kültür toplumları ve işletmeleri etkileyen önemli bir çevre faktörüdür. Her toplum kendi kültürünün etkisinde olduğu gibi örgütler de bu kültürden soyutlanamazlar. Her örgüt doğal olarak içinde bulunduğu toplumun kültüründen etkilenmektedir. Fakat bununla beraber her örgüt de kendine has bir kültüre sahiptir. Bu kültürün farklı kültürel değerlerden gelen çalışanlara benimsetilmesi oldukça güçtür. Bu konuda işletmeyi amaçlarına ulaştırmak isteyen yöneticilere önemli görevler düşmektedir. İşletmeye giren ve birbirinden farklı değer yargılan olan çalışanları anlayabilmek için önce içinde yaşanan toplumun kültürünü iyi tanımak gerekmektedir. Daha sonra da örgütün kültürünü çalışanlara benimsetmek için çalışanlar belli bir süreçten geçirilmelidir. Örgütler bir kültüre sahip olmakla birlikte bu kültürler örgütten örgüte farklılık göstermektedir. Her örgüt kendine ait inançlar, değerler, beklentiler, varsayımlar, tutumlar taşımaktadır. Bu da o örgütün kültürünü ifade etmektedir. Örgütlerde dört tip kültür görülmektedir. Bunlar rol kültürü, güç kültürü, destek kültürü ve başarı kültürüdür. Rol kültüründe roller ön plana çıkmakta, işletmede yukarıdan aşağıya herkesin rolü belirlenmektedir. Güç kültüründe, liderlerden güçlü oldukları kadar
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Culture is a very important enviromental factor affecting societies and organizations. No organization exists in isolation and each has its own culture. It is not easy to penetrate this culture to workers coming from different cultures. It is necessary for each organization to understand the worker's values and societal culture where the organization operate. Some processes must be applied to penetrate organizational cultures. Each has its own culture and peculiar characteristics; values, beliefs, expectations and behaviours. All of them define its own culture and seperate it from others. Four types of cultures are generally are seen in organization. Those are role, power, achievement and support cultures. There are usually job descriptions, rules and procedures to govern behaviour and the whole organization forms a pyramid shapes and roles are described at each level in the role organization. In the power organization, the leaders are expected to be all-knowing as well as all powerful. Subordinates are expected to be compliant and willing the power organization tends towards a rule by fear. In an achievementoriented organization makes high demands on its people's energy and time, assuming that people actually enjoy working at tasks which are intrinsically satisfying. The support oriented organization offers its members satisfactions which come from relationships; mutuality, belonging and connection. Approaches to pepole in organizations depend on their own cultures. Role and power cultures tend to stress extrinsic motivation provided by rewards and penalties. Achievement and support cultures stress intrinsic motivation, a striving after something to satisfy one's inner self.