Yöreye özgü ürün üretiminin yöresel kalkınmadaki önemi (Malatya'da kayısı üretimi örnek olayı)
- Tez No: 61215
- Danışmanlar: PROF. DR. BURHAN ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
ÖZET Bu araştırmada, yöresel kalkınmada motor işlevi gören yöreyle ilgili bir kaynağın (kuru kayısı) ağırlıklı olarak ekonomik boyutu ele alınmıştır. İlgili kaynağın dışsatım olanaklarının yüksek olması sebebiyle dış pazar ve pazarlama konularına özel bir önem verilmiştir. Birinci bölümde, araştırma hakkında açıklamalarda bulunulmuştur. Bu bölümde, konunun önemi“, çalışmanın amacı, hipotez ve yöntem ve tezin sunuş planı yer almıştır. İkinci bölüm, tezin ana kurgusu olan yöreye özgü ürün kavramı üzerinde yoğunlaşmıştır. Yöreye özgü ürünün korumaya konu olan ve üretime konu olan türleri ayrı ayrı ele alınmıştır. Örnekolay çalışmasının özelliğinden kaynaklanması sebebiyle, karşılaştırmalı ”göreli“ ve ”mutlak“ verim üstünlüğü açıklanmıştır. Yöre ve bölge kavramlarının iç içeliğinin ortaya konulması, yöre hakkında etraflı bir değerlendirme yapılması ve bölgesel kalkınmada yaklaşımlar üçüncü bölümün ana çerçevesini oluşturmuştur. Dördüncü bölüm, örnekolay çalışmasına konu olan kayısı ürünü ile ilgili bilgilerin verildiği bir bölüm olarak düşünülmüştür. Ayrıca, ürünle ilgili Türkiye ve dünya ölçeğinde değerlendirme yapılmış ve kuramsal yaklaşımlar konu çerçevesinde incelenmiştir. Beşinci bölüm, yöre kalkınmasında ateşleyici güç olan kayısının varolan durumunu ortaya koymaktadır. Bu amaçla varolan kayısı üretim düzeni, varolan tüketim biçimleri ve IIIvarolan pazarlama düzeni ayrı ayrı ele alınarak değerlendirilmiştir. Altıncı bölüm geleceğe yönelik bir bakış açısı oluşturmaktadır. Ürünün, bundan sonra nasıl, ne kadar, hangi fiyattan, hangi koşullarda ortaya konulacağına yönelik bir araştırmaya yönelinmiştir. Bu çerçevede ”olması gereken" üretim düzeni, tüketim biçimleri ve pazarlama düzenlemeleri ele alınmıştır. Araştırma sonuç ve öneriler bölümüyle son bulmuştur. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, a source (dried apricot) which functions as a motor in district for the local development is dealt with for its economic dimension. Because the export possibilities of the source is high, foreign market and marketing subjects are especially esteemad. In the first chapter, the study is explained. In this chapter, the importance of subject, the aim of the study, hypothesis and medhod and the submission plan of thesis took part. The second chapter has intersif ied on product concept peculiar to the region that is the main key of the thesis. The product is handled seperately as the kinds that subject to protection and is and subject to production. Because relative and absolute the model subject is originated the study's characteristic, out put superiarity has been explained comperatively. Exposing the intimacy of the region and district concepts, an extensive evaluating about region and approaches at regional developments are the main frameworks of the third chapter. The fourth chapter is thaught as a section that gives knowledge about apricot product which is subject to the model subject study. Also, the product is evaluated in Turkey and in the world standart and theoretical approaches are examined inside the subject. Fifth chapter; exposed the existing position of Vapricot that is a provocative power. For this reason, existing apricot production order, existing consumption, forms and existing marketing orders are dealt with and evaluated seperately. Sixth chapter, forms different point of view for the future. The product is a reseach is started about how much, in which prize and in which conditions product be produced. In this will production order“that must be”, consumption forms and marketing arrangements are dealt with. VI