Alev yanığı nedeniyle yatırılan hastaların değerlendirilmesi ve mortalite üzerine risk faktörlerinin belirlenmesi
Evaluation of patients involved for flame burns and determination of risk factors on mortality
- Tez No: 612146
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ARİF BURAK ÇEKİÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç:Çalışmamızda alev yanığı ile interne edilen hastalarda morbidite ve mortalite üzerine etkiyen faktörleri belirlemek, morbidite ve mortalitenin önceden tespit edilebilmesi amaçlı kullanılan Charlson Komorbidite İndeksi ve Baux skorlama sistemlerinin prediktivitesini literatürdeki verilerle karşılaştırmalı olarak değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem:2009-2018 tarihleri arasında Karadeniz Teknik Üniversitesi Farabi Hastanesi Yanık Servisinde alev yanığı nedeniyle yatarak tedavi görmüş 342 hasta incelendi. Yaş aralığına göre hasta sayıları, hastaneye başvuru süreleri, mevsimlere göre hasta dağılımı, yanık derecelerinin sayısı ve oranları, total vücut yüzey alanı (TBSA) na göre hasta sayıları ve mortalite oranları, yanık oluşma yerlerinin sayı ve oranları, enfeksiyon varlığına göre mortalite oranları incelecek parametreler olarak belirlendi. Morbidite ve mortalitenin önceden tespit edilebilmesi amaçlı kullanılan Charlson Komorbidite İndeksi ve Baux skorlama sistemleri literatürdeki verilerle karşılaştırılmalı olarak incelendi. Bulgular:Alev yanığı ile mevsimler arası hastaneye yatış açısından fark saptanmamıştır. %TBSA sı %60 üzeri 20 hastanın 8 tanesi ex olmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective:In this study, we aimed to determine the factors affecting morbidity and mortality in patients interned with flame burns and to evaluate the predictability of Charlson Comorbidity Index and Baux scoring systems used to predict morbidity and mortality in comparison with the data in the literature. Materials And Methods: 342 patients who were hospitalized for flame burns in the Burn Service of Farabi Hospital, Karadeniz Technical University between 2009-2018 were examined. Number of patients according to agerange, duration of admission to hospital, patient distribution according to seasons, number and rates of burns, number of patients and mortality rates according to % total body surface area (TBSA), number and rates of incidence of burns, mortality rates according to presence of infection parameters. Charlson Comorbidity Index and Baux scoring systems used to predict morbidity and mortality were compared with the data in the literature. Results:There was no difference in terms of flame burn between the seasons and %8 of the 20 patients over %60 had TBSA ex.