Hastanemizde 2019-2022 yılları arasında yanık nedeniyle tekrarlayan anestezi uygulanan çocuk hastaların hastanede kalış süresini etkileyen faktörlerin retrospektif analizi
A retrospective analysis of the factors affecting the length of hospital stay of pediatric patients who underwent recurrent anesthesia for burns between 2019 and 2022 in our hospital
- Tez No: 820241
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR DEMİRGAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Bu çalışmanın amacı tekrarlayan anestezi uygulanan çocuk yanık hastalarının etiyolojik verilerini araştırmak, hastanede kalış sürelerini etkileyen faktörleri bulmak, bu süreyi öngörebilmekte etkili prognostik faktörleri ve enfeksiyon insidansını araştırmaktır. GEREÇ VE YÖNTEM:. Sağlık Bilimleri Üniversitesi İstanbul Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yapılan; tek merkezli, retrospektif, tanımlayıcı tipte olan bu araştırmanın verileri 1.1.2019 – 1.1.2022 tarihleri arasında yanık nedeniyle hastanemizde takip edilen çocuk hastalardan elde edilmiştir. Hastaların demografik ve prosedüre ilişkin verileri (cinsiyet, yaş, ASA skoru, uyruk, yanık nedeni, cerrahi tipi, cerrahi sayısı, yanık yüzdesi, hastanede kalış süresi, yoğun bakımda kalış durumu); anestezi yönetim karakteristikleri (premedikasyon, pozisyon, anestezi yöntemi, havayolu yöntemi, indüksiyonda iv anestetik/opioid/nöromüsküler blokör kullanımı, postoperatif analjezik kullanımı, santral venöz kateterizasyon, kan transfüzyonu); laboratuvar verileri(CRP(C-Reaktif Protein), Glukoz, BUN, Kreatinin, Albumin, Trombosit, Hemoglobin), nötrofil/lenfosit oranı (NLR) ve platelet/lenfosit oranı (PLR), CRP/ albümin oranı (CAR) ve kan, idrar, balgam ve yara kültürlerinde üremeleri incelenmiştir. BULGULAR: Demografik veriler incelendiğinde; Erkek/Kız Oranı: 1,3/1, yaş ortalaması 60,3(±59,39) ay, hastalardan en sık
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND AIM: The aim of this study was to investigate the etiologic data of pediatric burn patients who received recurrent anesthesia, to find out the factors affecting the length of hospital stay, to investigate the prognostic factors effective in predicting this period and to investigate the incidence of infection. MATERIALS AND METHODS:The data of this single-center, retrospective, descriptive study conducted at Health Sciences University Istanbul Bağcılar Training and Research Hospital were obtained from pediatric patients who were followed up in our hospital for burns between 1.1.2019 and 1.1.2022. Demographic and procedural data of the patients (gender, age, ASA score, nationality, cause of burn, type of surgery, number of surgeries, percentage of burns, length of hospital stay, intensive care unit stay); anesthesia management characteristics (premedication, position, anesthesia method, airway method, iv anesthetic/opioid/neuromuscular blocker use at induction, postoperative analgesic use, central venous catheterization, blood transfusion); laboratory data (CRP, Glucose, BUN, Creatinine, Albumin, Platelet, Hemoglobin), neutrophil/lymphocyte ratio (NLR) and platelet/lymphocyte ratio (PLR), CRP/albumin ratio (CAR) and growth in blood, urine, sputum and wound cultures. RESULTS: When demographic data were analyzed; Male/Female Ratio: 1.3/1, mean age was 60.3(±59.39) months, the most common burns were seen in children