İnsan diş pulpası kaynaklı mezenkimal kök hücreler (DPSCS) ile meme kanseri (MCF7) kök hücreleri kokültüründe kanibalizm ve dormansi ilişkisi incelenmesi
Investigation of the relationship between cannibalism and dormancy in coculture of human dental pulp-derived mesenchymal stem cells (DPSCS) and human breast cancer (MCF7) stem cells
- Tez No: 612149
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLPERİ ÖKTEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kök Hücre Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Kanser, insidansı her yıl giderek artan evrensel bir hastalıktır ve son yıllarda dünya kanser istatistiklerine göre ölüm nedenleri arasında ilk sırada yer almaktadır. Kadınlarda ise en sık görülen kanser tipi meme kanseridir ve kansere bağlı ölümlere bakıldığında akciğer kanserinin ardından ikinci sırada yer almaktadır. Bu tez çalışmasında kokültüre edilen mezenkimal kök hücreler ile meme kanseri kök hücrelerinde dormansi ve kanibalizm araştırılması hedeflenmektedir. Anormal fagositoz olarak da adlandırılan hücre kanibalizmi, bir hücrenin diğer bir hücreyi canlı olarak yemesidir. Dormansi ise hücrelerin özellikle kanser sürecinde sessiz kaldığı fakat varlığını kaybetmediği süreç olarak söylenebilir. Kanserli hücrenin mikroçevresi dormansi ile ilişkilidir, bu yüzden çevresinde bulunan hücreler ve sinyallerinin direkt etkili olduğu düşünülmektedir. Mezenkimal kök hücreler hem tümör progresyonunda hem de tümör süpresyonunda etkilidir. Bu yüzden mezenkimal kök hücrelerin modülasyonunun kanser hücrelerindeki davranışının tam olarak açıklanması; hem yeni tedavi yöntemleri geliştirilmesi için, hem de günümüzde mezenkimal kök hücrelerin kullanımında yaşanan klinik problemlerin çözülebilmesi için oldukça önemlidir. Bu çalışma ile meme kanseri kök hücrelerinin diş pulpası kaynaklı mezenkimal kök hücreler üzerindeki kanibalizm davranışının dormansi süreci üzerinde etkisi olup olmadığını göstermek hedeflenmektedir
Özet (Çeviri)
Cancer is a global disease with an increasing incidence each year, and recently ranked first among the causes of death according to cancer statistics around the world. When cancer-related deaths are examined, breast cancer is the second most common type of cancer after lung cancer for women. The aim of this thesis is to investigate dormancy and cannibalism in cocultured breast cancer stem cells and mesencymal stem cells. Cell cannibalism means when one cell eats another cell alive, this is also called abnormal phagocytosis. Dormancy is the process that the cells remain silent but not to lose their function. The microenvironment of the cancer cell is related to dormancy, so it may directly effective with its signals. Mesenchymal stem cells are effective in both tumor progression and tumor suppression. Therefore, the full explanation of the behavior of modulation of mesenchymal stem cells in cancer cells; It is very important both for new treatment methods and for solving clinical problems in the use of mesenchymal stem cells today. In this study, we aim to determine whether the dormancy process of cannibalism behavior has an effect on breast cancer stem cells by using mesenchymal stem cells from dental pulp stem cells.