Kentsel arıtma çamurunun fiğ+arpa karışımının verimi ve kalitesi ile bazı toprak özelliklerine etkisi üzerinde araştırmalar
Researches on the effect of sewage sludge on the yield and quality of vetch + barley mixture and some soil properties
- Tez No: 612180
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ESEN ÇELEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırma kentsel arıtma çamurunun fiğ+arpa karışımının verim ve kalitesi ile bazı toprak özelliklerine etkisini araştırmak amacıyla 2015 ve 2016 yıllarında iki yıl süresince Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesinin Bornova'daki deneme tarlalarında yürütülmüştür. Araştırma tesadüf blokları deneme deseninde dört tekrarlamalı olarak yürütülmüş ve kontrol ve mineral gübre uygulaması yanında 1, 2 ve 3 t/da arıtma çamuru uygulanmıştır. Araştırma sonucunda arıtma çamurunun; fiğ+arpa karışımının verimini, bitki boyunu, yeşil ot verimini, ham kül verimini olumlu etkilediği, ancak botanik kompozisyon, kuru madde oranı ve verimi, ham protein, NDF ve ADF oranlarını etkilemediği görülmüştür. Bitkideki ağır metallerden Cu, Mn ve Ni'de arıtma çamuru uygulamalarının etkisi görülmezken Zn ve Cd oranlarında arıtma çamuru düşüşe neden olmuştur. Toprağın ağır metal içeriğine bakıldığında Cu, Mn, Ni, Zn, Cd miktarlarında hafif artışlar ortaya çıkmıştır. Ancak bu artışların arıtma çamurunun tarımda kullanılmasına dair yönetmeliğin sınır değerlerinin altında kaldığı görülmüştür. Sonuçlar genel olarak değerlendirildiğinde üretim yapılacak tarım arazisinin toprak analiz sonuçlarına göre 2 ya da 3 t/da arıtma çamurunun tarımda kullanılabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in 2015 and 2016 in Ege University Faculty of Agriculture in Bornova to investigate the effect of sewage sludge on yield and quality of vetch + barley mixture and some soil properties. The research was carried out in randomized block complete design with four replications and 1, 2 and 3 t/da sludge was applied as well as control and mineral fertilizer application. As a result of the research, It has been observed that the sewage sludge affected the yield, plant height, green herbage yield and crude ash yield of vetch + barley mixture but did not affect the botanical composition, dry matter ratio and yield, crude protein, NDF and ADF ratios. Sewage sludge did not affect the concentrations of Cu, Mn and whereas Zn and Cd concentrations decreased with sludge treatment. In terms of heavy metal content of the soil, slight increases occurred in the amounts of Cu, Mn, Ni, Zn and Cd with sludge treatment. However, it is observed that these increases are below the limit values of the regulation on the use of sewage sludge in agriculture. When the results are evaluated in general, it is concluded that 2 or 3 t / da sludge can be used in agriculture according to the soil analysis results .