An inquiry of space architecture: Design considerations and design process
Uzay mimarlığı üzerine bir araştırma: Tasarım kriterleri ve tasarım süreci
- Tez No: 612181
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İPEK GÜRSEL DİNO
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Uzay mimarlığı, insanın uzay ortamında yaşayabileceği mekanların tasarımıyla ilgilenen ve yeni oluşmakta olan bir alandır. Uzayda mimari ürün, çevresel koşulların ekstremliği dolayısıyla kullanıcının ulaşılabilir bütün ortamını tanımlar. Uzay habitatları, yüksek riskli ve yüksek maliyetli projelerdir ve görece keşfedilmemiş konularla ilişkilidir. Bu nedenle, tasarımlarında sorgulanmamış ön kabullerden kaçınılması gerekir. Bu durum, insan – çevre etkileşimi üzerine kapsamlı araştırmalar gerektirir. Tasarım probleminin karmaşıklığı pek çok alanın katkısını zorunlu kılar. Bu katkının sağlanmasının interdisipliner tasarım yaklaşımlarına bağlı olduğu düşünülebilir. Şu ana kadar uygulanmış uzay habitatı tasarımlarının teknik ve maliyet nedenli kısıtlamalardan fazlaca etkilendiği ve mühendislik yaklaşımlarıyla çözüldüğü iddia edilebilir. Mimarın uzay aracı tasarımlarına dahil olması insanın çevresiyle ilişkisinin fiziksel ve ruhsal sağlığı için yeterli ölçüde sağlanabilmesi için olmuş; ancak alan ortaya çıkışından bu zamana araştırma alanları genişlemiştir. Bu tez, hem mimarlık hem uzay mimarlığı alanlarına potansiyel yansımaları arayışında, tasarım kriterleri ve tasarım süreçleri üzerinden bir uzay mimarlığı araştırmasıdır.
Özet (Çeviri)
Space architecture is a newly emerging field with the focus of designing human habitats for out of the boundaries of Earth. Due to the extremity of the environmental conditions in Space, the architectural product defines the whole accessible environment of the user. In addition, Space habitats are high-risk and high-cost projects, addressing rather unexplored issues. As a result, unquestioned preconceptions or assumptions are needed to be avoided. This situation requires comprehensive research on human – environment interaction. Furthermore, the complexity of the design problem necessitates contribution from various disciplinary fields, calling for interdisciplinary design approaches. It might be argued that hitherto realized designs of Space habitats are under the influence of excessive technical and cost constraints, and being formed by engineering-dominated design approaches. Whereas the inclusion of the architects to the spacecraft design had been to provide an environment to support human well-being, the research area of the field has been expanded since. This thesis is an inquiry of Space architecture through its design considerations and design process, hoping to find potential reflections both on architecture and on Space architecture, in means of design approaches and understanding of human – environment interaction.