Selülaz aktivitesi gösteren Clostridium sp. suşlarının izolasyonu enzim karakterizasyonu ve bu suşlardan üretilen selülazın pilot biyogaz sisteminde kullanılması
Clostridium sp. showing cellulase activity enzyme characterization and using of cellulase produced from these in pilot biogas system
  1. Tez No: 612191
  2. Yazar: AHMET SAİT YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN GÜLNAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada Osmaniye ili katı atık düzenli depolama sahasından alınan numunelerden izole edilen 3 adet selülaz pozitif anaerobik bakteri Clostridium sp. olarak tanımlanmıştır. Bu bakterilerden en yüksek selülaz aktivitesi olan 4 nolu suş kullanılarak enzim üretilmiş ve üretilen enzimin karakterizasyonu yapılmıştır. Enzimin en iyi aktivite gösterdiği sıcaklık 60 ºC en iyi aktivite gösterdiği pH 8.0 olarak belirlenmiştir. Enzim optimum şartlarda %1 CMC substrat çözeltisinde 12 saat süre sonunda 6.95 mg/mL indirgen şeker açığa çıkarmıştır. İzole edilen selülaz kullanılarak gerçekleştirilen biyogaz üretiminde 37 ºC 12 günde toplamda 5110 mL biyogaz üretilirken, enzim eklenmeyen kontrol grubunda 4890 mL gaz üretilmiştir. 55 ºC sıcaklıkta yapılan çalışmada 12 günde toplamda enzim bulunan deney grubunda 7050 mL, enzim bulunmayan kontrol grubunda ise 5640 mL biyogaz üretimi gerçekleşmiştir. Üretilen enzimin termofil olması biyogaz üretimi çalışmalarında da etkisini göstererek üretilen gaz miktarında %20 artış sağlamıştır. Bu çalışmada çöp sahasından izole edilen Clostridium sp. alkali termofil selülaz izole edilmiştir. Bu enzimin yüksek sıcaklıkta çalışan biyogaz sistemlerinde kullanılabilir bir enzim olduğu söylenebilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, 3 cellulase positive anaerobic bacteria Clostridium sp. were isolated from samples taken from solid waste landfill in Osmaniye province as defined. The enzyme with the highest cellulase activity strain 4 was produced from these bacteria and the enzyme produced was characterized. The enzyme was determined to be an alkaline thermophile enzyme with an optimum operating temperature of 60 ° C and an optimum operating pH of 8. The enzyme released 6.95 mg / mL reducing sugar after 12 hours in 1% CMC substrate solution under optimum conditions. Biogas production using isolated cellulase produced 3710 ° C in total in 12 days and 5110 mL of biogas was produced. In the study carried out at 55 ºC temperature, 5640 mL biogas production was realized in the control group with no enzyme in 7050 mL and in the control group with no enzyme in 12 days. The fact that the enzyme produced is thermophile has shown an effect in the production of biogas, resulting in a 20% increase in the amount of gas produced. In this study, alkaline thermophile cellulose was isolated from Clostridium sp. from the landfill and it can be said that it is an enzyme that can be used in thermophile operated biogas systems.