Eksternal ventriküler drenaj kateterine nanomateryal temelli çözümler ile antibakteriyel özellik kazandırılması
Adding antibacterial properties to external ventricular drainage catheters using nanomaterial-based solutions
  1. Tez No: 866450
  2. Yazar: GÖKHAN PERÇİNOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEÇKİN AYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nöroşirürji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, hidrosefali tedavisinde yaygın olarak kullanılan eksternal ventriküler drenaj (EVD) kateterlerine antibakteriyel özellikler kazandırmak için nanoteknolojinin potansiyelini araştırmaktır. EVD kullanımının, özellikle ventrikülostomi kateteri ile ilişkili enfeksiyon riskleri nedeniyle önemli komplikasyonlara yol açabileceği göz önüne alındığında, bu risklerin azaltılması hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntem: Çalışmada, EVD kateterlerinin yüzey özelliklerini modifiye etmek amacıyla dopamin aracılı kaplama yöntemleri kullanılmıştır. Farklı nanomateryallerin antibakteriyel özellikleri incelenmiş; gümüş, bor ve kitosan gibi nanomateryallerin EVD kateterleri üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. Gümüşün geniş spektrumlu antibakteriyel etkileri, borun anti-inflamatuar özellikleri ve kitosanın yüksek biyouyumluluğu ve biyobozunurluğu dikkate alınarak, bu materyallerle kaplanmış kateterler üretilmiştir. Antibakteriyel testlerde Escherichia coli (E. coli) ve Staphylococcus aureus (S. aureus) bakterileri kullanılmıştır. Bulgular: Kaplama işlemi sonrasında yapılan antibakteriyel testler, gümüş-kitosan nanopartikül ile kaplanmış kateterlerin, kontrol gruplarına kıyasla E. coli ve S. aureus bakterilerine karşı önemli ölçüde daha az koloni oluşumuna izin verdiğini göstermiştir. Ayrıca, KMKS ile kaplanmış kateterlerde de benzer şekilde antibakteriyel etkinin arttığı gözlenmiştir. Sonuç: Bu çalışma, nanoteknolojinin, EVD kateterlerine antibakteriyel özellik kazandırmada önemli bir potansiyele sahip olduğunu ortaya koymuştur. Nanomateryal temelli kaplama çözümleri, EVD ilişkili enfeksiyon riskini azaltma ve hasta sonuçlarını iyileştirme açısından umut verici bir yaklaşım sunmaktadır. Bu sonuçlar, nöroşirurji pratiğinde enfeksiyon kontrolü ve hasta bakımında önemli iyileştirmelere yol açabilir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to explore the potential of nanotechnology to impart antibacterial properties to external ventricular drainage (EVD) catheters, which are commonly used in the treatment of hydrocephalus. Given that the use of EVDs can lead to significant complications, particularly due to the risk of infections associated with the ventriculostomy catheter, this study seeks to reduce these risks. Materials and Methods: In this study, surface modification of EVD catheters was carried out using dopamine-mediated coating methods. The antibacterial properties of various nanomaterials were investigated, with a focus on the effects of silver, boron, and chitosan on EVD catheters. These materials were chosen based on silver's broad-spectrum antibacterial effects, boron's anti-inflammatory properties, and chitosan's high biocompatibility and biodegradability. Catheters coated with these materials were produced, and antibacterial tests were conducted using Escherichia coli (E. coli) and Staphylococcus aureus (S. aureus) bacteria. Results: The antibacterial tests conducted after the coating process revealed that catheters coated with silver-chitosan nanoparticles allowed significantly fewer colonies of E. coli and S. aureus to form compared to the control groups. Similarly, KMKS-coated catheters also demonstrated enhanced antibacterial effects. Conclusion: This study highlights the significant potential of nanotechnology in imparting antibacterial properties to EVD catheters. Nanomaterial-based coating solutions present a promising approach to reducing the risk of EVD-related infections and improving patient outcomes. These results could lead to significant improvements in infection control and patient care in neurosurgical practice.