İlköğretim altıncı sınıf fen bilgisi dersi amaçlarının gerçekleşme düzeyi
  1. Tez No: 61222
  2. Yazar: AYNUR KOLBURAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FERHAN ODABAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
ÖZET Bu araştırmada, ilköğretim altıncı sınıf Fen Bilgisi dersinin amaçlarının gerçekleşme düzeyi ölçülmeye çalışılmıştır. Araştırma, 1995-1996 öğretim yılında, Kocaeli il merkezinde bulunan 41 ilköğretim okulundan oranlı küme örnekleme yoluyla seçilen 14 ilköğretim okulunda öğrenim gören, 962 öğrenciye uygulanan başarı testi verilerinin değerlendirilmesi ile gerçekleştirilmiştir Gerçekleştirilen çalışma, genel tarama modelinde desenlenmiştir. Veriler araştırmacı tarafından geliştirilen başarı testi aracılığıyla elde edilmiştir. Verilerin toplanmasında ilgili literatür taranmış, bilgiler uzmanlarla tartışılarak araştırmacı tarafından hazırlanmıştır. Başarı testinde altıncı sınıf Fen Bilgisi dersi konulan arasında yer alan“Elektrik”ve“Işık”üniteleri ile ilgili 101 soru yer almaktadır. Geçerlik ve güvenirlik çalışmasının araştırmacı tarafından yapıldığı başarı testi, örnekleme dahil edilen okullardaki altıncı sınıf öğrencilerine 1995-1996 öğretim yılının ikinci yanyılında uygulanmıştır. Basan testinin uygulanmasından sonra öğrencilerin aldıklan puanlar sosyo-ekonomik düzeye göre ayn ayn gruplandınlmıştır. Elde edilen verilerin analizinde puanların aritmetik ortalamaları, standart sapmaları ve başarı yüzdeleri hesaplanmıştır.Ayrıca sosyo-ekonomik düzeyin öğrenci başansında etkili olup olmadığını belirlemek için Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) uygulanmıştır. Gruplararası karşılaştırmalarda ise Tukey testi kullanılmıştır. viAraştırma bulguları 0.05 anlamlılık düzeyine göre yorumlanmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin istatistiksel çözümlemeleri sonucunda“Elektrik”ve“Işık”ünitelerinin amaçlarının gerçekleşme düzeyinin düşük olduğu ve yeterli düzeyde öğrenilemediği görülmüştür. Bu araştırma ile sosyo-ekonomik düzeye göre öğrencilerin başarılan arasında farklılıklar olduğu da belirlenmiştir. Verilerin analizinden sonra aşağıdaki sonuçlara ulaşılmıştır 1. İlköğretim altıncı sınıf Fen Bilgisi dersindeki“Elektrik”ünitesinin amaçlarının gerçekleşme düzeyi %57 olarak bulunmuştur. Ortaya çıkan sonucun araştırmada yeterli öğrenilme yüzdesi olarak kabul edilen %80'in altında kaldığı ve“Elektrik”ünitesinin amaçlarının istenilen düzeyde gerçekleşemediği görülmüştür. 2. İlköğretim altıncı sınıf Fen Bilgisi dersindeki“Işık”ünitesinin amaçlarının gerçekleşme düzeyi, %39'tur. Bu sonucun da araştırmada yeterli öğrenilme yüzdesi olarak kabul edilen sayının altında kaldığı ve“Işık”ünitesinin de amaçlannın istenilen düzeyde gerçekleşemediği görülmüştür. 3.“Elektrik”ve“Işık”ünitelerinin gerçekleşme düzeyi, sosyo-ekonomik özelliklere göre farklılık göstermiştir. Yüksek sosyo-ekonomik düzey grubunda yer alan öğrencilerin, orta ve düşük sosyo-ekonomik düzey gruplarındaki öğrencilerden daha başarılı oldukları bulunmuştur. vıı
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study, intends to measure the achievement levels of objectives for 6th Class Science Course at Elementary School. This study has been realized by evaluation of success test data applied on 962 students from the 14 Elementary school which have been selected by using the method of proportional group sampling from 41 Elementary Schools located in Kocaeli Province in the educational term of 1995 and 1996 This study has been designed as a survey. Data have been obtained in the achievement test developed by the researcher. The related literature has been scanned and the reseacher has prepared the data by discussing with the specialists. Achievement Test contains 101 questions which have been selected from the subjects of the 6th class science lessons related with“Electricity”and“Light”units. Achievement test for which the validation and reliability analysis were performed by the researcher has been applied to the 6th class students of the schools which were included in the sampling, in the second term of 1995- 1996 educational period. After the achievement test has been applied, the scores of the students have been divided into different groups, seperately, according to socio-economical levels. VUlIn the analysis of data which can be divided into the lower, middle and higher socio-economical level groups according to their socio economical characteristics, aritmetic means and success percentages have been determined and single-directional varicance analysis (ANOVA) and Tukey test have been utilized and the level of significance has been taken as 0.05. As a result of statistical analysis of the data obtained from the study it has been observed that the realization levels for the purposes of“Electricity”and“Lighf units are low and the contents of the units has not satisfactorily been learned. The study has also showed that there are certain differences between the success levels of the students in relation to their socio-economic levels. After data analysis the following results have been obtained. 1. Realisation level of objectives in the ”Electricity“ unit in 6th Class Sciences Course is 57%. It is noted that this result is lower than 80 % which is accepted as sufficient education percentage in the research, and that the objectives of ”Electricity“ unit have not been achieved. 2. Realisation level of objectives in the ”Lighf unit in 6th Class Sciences Course is 39%. It is also noted that this result of study is lower than the figure which is accepted as sufficient education percantage in the research, and that the objectives of“Light”unit have not been achieved. 3. Realisation level of“Electricity”and "Lighf units has varied according to the socio-economical characteristics. Students belong to in the high socio-economic level group are found to be more successful than those belong to in the lower socio-economical level group. IX