Eğitim fakülteleri ile eğitim yüksekokullarının programlar açısından bütünleştirilmesi
Education faculties with education higher schools integrating in view curricula
  1. Tez No: 51567
  2. Yazar: AHMET ÇOBAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TANJU GÜRKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 259
Özet
rv ÖZET, SONUÇ VE ÖNERİLER Bu bölümde, araştırmanın özeti yapılarak, üçüncü bölümdeki bulgu ve yorumlanıl ışığında, araştırma sonuçlarına yer verilmekte ve bu sonuçlar doğrultusunda, eğitim fakülteleri programlarının bütünleştirilerek daha verimli hale getirilmesi konusunda önerilerde bulunulmaktadır. A. ÖZET Bilindiği gibi, bir ülkede yeni nesillerin yetiştirilmesinden o ülkenin eğitim sistemi sorumludur. Eğitim sisteminin en önemli öğesi de öğretmendir. Atatürk'ün“Muallimler! Cumhuriyet sizden fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller ister”ve“Muallimler! Yeni nesil sizin eseriniz olacaktır”sözleri, öğretmenlerin sosyal bir sistem olan eğitimde gerçekleştirilmesi düşünülen her türlü ileriye dönük olumlu düzenleme ve değişmedeki önemli rolüne dikkat çekmektedir. Öğretmenlerin bu sorumluluklarmı yerine getirebilmeleri, toplumun sosyal, ekonomik, kültürel ve politik yapısıyla uyum içerisinde bulunan ve toplumda oluşan değişmelere sürekli uyum sağlayabilen, dinamik bir yapıda olan öğretmen yetiştirme sistemine bağlıdır. Bu noktada, öğretmen yetiştiren kurumlara önemli görevler düşmektedir. Bu kurumlarm, uygulamalarıyla eğitim sistemine yön verecek öğretmenlere iyi bir hizmetöncesi eğitim sağlamaları gerekmektedir. öğretmenler için iyi bir hizmetöncesi eğitim, büyük ölçüde birimsel araştırmalara dayalı ve program geliştirme ilkelerine uygun, nitelikli eğitim programlan aracılığıyla yerine getirilebilir. Eğitim programlan, eğitim amaçlan doğrultusunda; geniş olarak insan deneyimlerine dayanan, dünü, bugünü ve yarım konu edinen öğretim programlanndan, öğrencilerin bugünkü deneyimlerine dayanan faaliyet programlanndan, öğrenciyi üç zaman boyutu içinde inceleyen ve danışma hizmeti sağlayan rehberlik programlanndan oluşmaktadır. Ancak, bu 184187 sergilenmiştir. Buna göre, bu araştırmanın sonuçlan aşağıda kategorik olarak verilmekte ve uygulamaya yönelik öneriler getirilmektedir. B. SONUÇLAR 1. Programlarda Yer Alan İçerik Kategorilerinin Durumlarıyla İlgili Sonuçlar a. YÖK'ün eğitim yüksekokulları için kararlaştırdığı programla eğitim yüksekokullarının uyguladıkları programlar arasında içerik kategorileri yönünden farklılıklar vardır. b. Programlarda yer alan içerik kategorileri yönünden, eğitim yüksekokulları arasında birlik bulunmamaktadır. c. Eğitim yüksekokulları sınıf öğretmenliği bölümüne dönüştürüldükten sonra programlarda pek fazla bir değişiklik olmamıştır. d. Programlarda yer alan içerik kategorüerinin dağılımı yönünden* eğitim fakülteleri arasında birlik bulunmamaktadır. e. Aynı bölüm ve anabilim dallan programlarında yer alan içerik kategorilerinin dağılımı yönünden eğitim fakülteleri arasında birlik bulunmadığı gibi, aynı bölümdeki anabilim dallan arasında bile birlik bulunmamaktadır. 2. Kişisel Bilgilerle İlgili Sonuçlar a. Araştırmaya katılan anabilim dalı ve bölüm başkanlarının yaklaşık %16'sı bayan, %84'ü erkektir. b. Anabilim dalı ve bölüm başkanlarının yaklaşık %44'ü profesör, %19'u doçent, %28'i yardımcıdoçent ve %9'u öğretim görevlisi unvanına sahiptir. c. Anabilim dalı ve bölüm başkanlarının %29'unun sosyal bilimler, %26'sının fen bilimleri, yaklaşık %20'sinın yabancı diller ve yine yaklaşık %20'sinın de eğitim bilimlerinde öğretim elemanı olduklan saptanmıştır. d. Anabilim dalı ve bölüm başkanlarının yaklaşık %32'sı, 21-25 yıl, %26'sı 11-15 yıl, %23'ü 16-20 yıl, %16'sı 6-10 yıl arası kıdeme sahiptir. 1-5 yıl ve daha az kıdeme sahip olanların oram çok düşüktür (%3.5). e. Anabilim dalı ve bölüm başkanlarının yaklaşık %32'si 1-3 yıl, %3 l'i 7 yıldan fazla, %19'u 4-6 yıl ve %18'i 1 yıldan az süreyle halen yöneticilik görevini sürdürmektedir.185 boyutlar arasında bir tutarlılığın olması önemlidir. Bu tutarlılık, bütünleşmeye ilişkin düşüncelerin gerçekleşmesiyle olanaklıdır. öğretmen yetiştiren kurumların, Cumhuriyetin kuruluşundan bu yana çeşitli kurumlar halinde görevlerini sürdürmeleri, bütünleşme çabalarım olumsuz yönde etkileyen faktörlerin başmda gelmektedir. Öğretmen yetiştiren çok sayıda kurumun varlığı, bu kurumların programlarının; içerik kategorilerinin düzeni ve ağırlığı, ders çeşitleri, öğretim süreçleri, değerlendirme sistemleri, öğretim süreleri vb. yönlerden farklılıklar göstermesine neden olmuştur. Birçok şûra ve toplantıda gündemi oluşturan öğretmen eğitimi programlarına ilişkin konular üzerinde durulurken, öğretmen yetiştiren kaynakların çok ve çeşitlilik gösterdiği vurgulanarak bu çeşitliliğe son verip, öğretmen yetiştirme sisteminin bütünleştirilmesi önerilmiştir. 1982 yılında öğretmen yetiştiren kurumların üniversitelere bağlanması ile öğretmen eğitiminde bilimsel standartlar yönünden bütünleşmenin ilk adımı atılmıştır. Ancak, Yükseköğretim Kurulu'nun üniversiteler ile ilgili uygulamalar konusunda merkezi bir düzenleme organı olduğu halde bazı önemli sorunların çözümünü her üniversitenin yönetimine bırakmış olması, öğretmen yetiştiren eğitim fakülteleri ve eğitim yüksekokullarınm programlar açısından farklı uygulamalara girmelerine neden olmuştur. Bu durumda, amaçlanan bütünlük sağlanamamıştır. Doğrudan öğretmen yetiştirme göreviyle yükümlü bulunan eğitim fakülteleri ve eğitim yüksekokullarının, 11 Temmuz 1992 tarihinde 41 sayılı kanun hükmünde kararnamede yapılan değişiklikle bMeştirilmesi, Türk Eğitim Sistemi'nde öğretmen eğitimini tam bir bütünlüğe kavuşturmayı hedeflemektedir. Bu hedefin gerçekleşmesi, öğretmen yetiştirmede uygulanan programların standartlar yönünden benzer olmasına bağlıdır. Bu yapıldığı takdirde, öğretmenlerin mesleki yönden anlayış birliğine kavuşmaları, ortak tutum ve davranış sergilemeleri sağlanmış olacaktır. Eğitim yüksekokullannm eğitim fakülteleriyle bMeştirilmesi, eğitim programlan üzerinde çalışmalar yapılmasını zorunlu kılmıştır. Bu çalışmalar, eğitim yüksekokullanndaki değişmelerin neler olduğunun bilinmesi, öğretmen eğitiminin geliştirilmesi ve mtehğinin yükseltilmesi açısından gereklidir. Mevcut programların değerlendirilmesi, yeni bir program modelinin ön şartını yaratabilecek ve gelecekte yapılacak değişmelerin başarıyla gerçekleştirme şansını arttıracaktır. Bu çalışma, birleşmeden soma programlarda ne tür187 sergilenmiştir. Buna göre, bu araştırmanın sonuçlan aşağıda kategorik olarak verilmekte ve uygulamaya yönelik öneriler getirilmektedir. B. SONUÇLAR 1. Programlarda Yer Alan İçerik Kategorilerinin Durumlarıyla İlgili Sonuçlar a. YÖK'ün eğitim yüksekokulları için kararlaştırdığı programla eğitim yüksekokullarının uyguladıkları programlar arasında içerik kategorileri yönünden farklılıklar vardır. b. Programlarda yer alan içerik kategorileri yönünden, eğitim yüksekokulları arasında birlik bulunmamaktadır. c. Eğitim yüksekokulları sınıf öğretmenliği bölümüne dönüştürüldükten sonra programlarda pek fazla bir değişiklik olmamıştır. d. Programlarda yer alan içerik kategorüerinin dağılımı yönünden* eğitim fakülteleri arasında birlik bulunmamaktadır. e. Aynı bölüm ve anabilim dallan programlarında yer alan içerik kategorilerinin dağılımı yönünden eğitim fakülteleri arasında birlik bulunmadığı gibi, aynı bölümdeki anabilim dallan arasında bile birlik bulunmamaktadır. 2. Kişisel Bilgilerle İlgili Sonuçlar a. Araştırmaya katılan anabilim dalı ve bölüm başkanlarının yaklaşık %16'sı bayan, %84'ü erkektir. b. Anabilim dalı ve bölüm başkanlarının yaklaşık %44'ü profesör, %19'u doçent, %28'i yardımcıdoçent ve %9'u öğretim görevlisi unvanına sahiptir. c. Anabilim dalı ve bölüm başkanlarının %29'unun sosyal bilimler, %26'sının fen bilimleri, yaklaşık %20'sinın yabancı diller ve yine yaklaşık %20'sinın de eğitim bilimlerinde öğretim elemanı olduklan saptanmıştır. d. Anabilim dalı ve bölüm başkanlarının yaklaşık %32'sı, 21-25 yıl, %26'sı 11-15 yıl, %23'ü 16-20 yıl, %16'sı 6-10 yıl arası kıdeme sahiptir. 1-5 yıl ve daha az kıdeme sahip olanların oram çok düşüktür (%3.5). e. Anabilim dalı ve bölüm başkanlarının yaklaşık %32'si 1-3 yıl, %3 l'i 7 yıldan fazla, %19'u 4-6 yıl ve %18'i 1 yıldan az süreyle halen yöneticilik görevini sürdürmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was carried out with a view to guiding the studies of developing and integrating the curriculum needed, by establishing the status as regards various aspects of education curricula for teachers, followed by developing proposals in the new situation that as a result of unification of education faculties with education higher schools in accordance with the decree having law force 41, amended in June 1 1, 1992. tn this study, the curricula of education faculties and education higher schools in Turkey were investigated, and views of heads of departments and main branches in all education faculties regarding aspects such as the scope, objective, content, learning situation, application activities, measurement and evaluation, guidance and leisure activities, student source, selection and number, as well as their views concerning the developing of these aspects were included in the study. Accordingly, the conclusions of this study can be summarized as follows; 1. İn view of content categories, there exist differences between the curriculum The Higher Education Counsel has established for education higher schools and that applied by the latter institutions. 2. There is not unity among education higher schools in view of content categories present in the curriculum. 3. After the education higher schools had been transformed into class teaching departments, hardly any change occured. 4. From the view-points of content categories involved in the curricula, there is not unity among the education faculties.5. Besides inexistence of unity among the education faculties in view of content categories present in the curricula of the departments and main branches, there is not unity even among the main branches of the same department. 6. There is not unity among education faculties in terms of such aspects as objective, content learning situation, application activities, measurement and evaluation, guidance and leisure activities, student source, selection and number. 7. To ensure unity among the education faculties in view of education curricula, the aspects mentioned above should be developed so as to ensure the unity. 11