Şirketlerin halka açılması ve Türkiye'de halka açılan şirketlerde kullanılan değerleme yöntemleri
- Tez No: 61224
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURHAN AYDIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 243
Özet
ü ÖZET Halka açılma, az ortaklı ya da kapalı bir şirketin hisse senetlerinin halka arzıyla ilgili bir işlemdir. Şirketleri halka açılmaya iten çeşitli nedenler vardır. Bu nedenlerin en önemlisi, şirketlerin ihtiyacı olan fonları temin etmektir. Bununla birlikte halka açılmanın çeşitli zorluklan ve sorumlulukları da vardır. Son yıllarda Türkiye'de, anonim şirketler gittikçe artan bir hızla halka açılmaya başladılar. Halka açılmanın incelendiği bu çalışmada, halka açılmanın nedenleri, halka açılmanın yararları ve sakıncaları, Türkiye'de halka açılma süreci, yasal düzenlemeler ve halka açılmanın önemli bir aşaması olan hisse senedi değerinin bulunması üzerinde durulmuştur. Ayrıca, 1990- 1996 döneminde halka açılan şirketlerin hisse senetlerinin değerinin bulunmasında kullanılan yöntemler araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
ill ABSTRACT Going public is a process which involves the offering of the common stocks of a closely held business to the people. There are various reasons which urge companies to go public. The most important reason of them all is to find the funds which are needed by the companies, but going public has some difficulties and responsibilities. In recent years, companies have started going public rapidly in Turkey. In this survey, explaining the reasons for going public, the advantages and disadvantages of going public, the process of going public in Turkey, the valuation of common stocks which is an important stage of going public are searched. Furthermore, in the term 1990- 1996 the methods used to find the value of the common stocks of a closely held business are also searched.