Geleneksel fotogrametri ve insansız hava aracı (İHA) sonuç ürünlerinin karşılaştırılması
Comparison of result products acquired from conventional photogrammetry and unmanned aerial vehicles (UAV)
  1. Tez No: 612244
  2. Yazar: AHMET BURAK NUMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYCAN MURAT MARANGOZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN KARAKIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geomatik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Haritacılık faaliyetlerinde geleneksel fotogrametri yöntemi ile veri elde etme, yüksek maliyet ve zaman anlamında önemli sorunlar teşkil etmektedir. İnsansız Hava Araçlarının (İHA) düşük maliyetlerinin olması ve zamanı verimli kullanmaları açısından fazlaca avantajları vardır. Bu sayede, günümüzde birçok sektörde sıkça kullanılmaya başlanılan İHA, harita sektöründe de yerini almıştır. Bu avantajların yanında, ön yargısal olarak, İHA ile yapılan fotogrametrik çalışmalara doğruluk anlamında güven duyulmamaktadır. Bu çalışmada, geleneksel fotogrametri ile İHA'lardan üretilen sonuç ürünlerin karşılaştırılması ve İHA'ların maliyet, zaman ve doğruluk açısından geleneksel fotogrametriye karşı avantajlarının ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. ÖZET (devam ediyor) Bu amaçla, Mardin İli Derik ilçesinde, taşıyıcı platform olarak Ultralight ve İHA ile ayrı ayrı uçuşlar yapılarak, birbirine yakın bindirme oranlarında ve yer örnekleme aralığı değerlerinde görüntüler alınmıştır. Gerçekleştirilen uçuşların birbirlerine çok yakın tarihlerde, aynı arazi koşullarında ve aynı bölgede olması, çalışmanın literatüre göre özgünlüğünü ortaya koymaktadır. Bu uçuşlar sonucunda, geleneksel fotogrametri ile alınan görüntülere ait sonuç ürünleri referans kabul edilerek, İHA ile alınan görüntülerden elde edilen sonuç ürünlerinin doğruluğu karşılaştırılmıştır. Elde edilen sonuçlara bakıldığında, geleneksel fotogrametri ile İHA'ya ait sonuç ürünlerin doğruluklarının yakın çıktığı görülmüştür. Geleneksel fotogrametri ile İHA'lar maliyet ve zaman açısından karşılaştırıldığında, İHA operasyonlarının daha az maliyetli ve kısa sürede yapıldığı sonucuna varılmıştır. Ayrıca ülkemiz sınır ihlal kuralları çerçevesinde geleneksel fotogrametrinin kullanılamayacağı yerler mevcuttur. Bu durum İHA'nın önemli bir avantajını ortaya çıkarmaktadır. Bunun yanında, İHA'ların da birtakım dezavantajları bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi, boyut olarak büyük araziler ve yükseklik farkının çok fazla olduğu alanlarda İHA'ların görev yapmasının zorlaşmasıdır. Bu gibi durumlarda geleneksel fotogrametri tekniğini kullanmak daha uygun olacaktır. İki platform da göz önüne alındığında özellikle sonuçları etkileyecek olan kamera bileşeni de değerlendirmenin ana aşamasını oluşturmaktadır. Çalışma içerisinde kameralara ait özellikler ve çalışmaya etkileri detaylı bir şekilde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In cartographic operations, acquiring data with conventional photogrammetry methods poses important issues in terms of high cost and time. Unmanned Aerial Vehicles (UAVs) have many advantages in terms of low costs and efficient use of time. In this manner, UAVs, which have been used in many sectors today, have also been used in the mapping studies. Despite these advantages, there is lack of confidence in the accuracy of the photogrammetric studies which are done with UAVs. The aim of this study is to compare the result of the conventional photogrammetric studies and the data acquired with UAVs and to find out relative advantages of the UAVs over traditional photogrammetric studies in terms of cost, time and reliability. For this purpose, in Derik district of Mardin province, separate flights were carried out with ultralight aircraft and UAV and images were taken at close overlap and ground sampling rates. ABSTRACT (continued) The fact that the flights carried out in close date of each other, under the same terrain conditions and in the same region reveals the originality of the study compared to the literature. As a result of these flights, the results obtained by conventional photogrammetry were considered as reference and the accuracy of the results of the images obtained by UAV was compared. When the obtained results are examined, it is observed that the results of the conventional photogrammetry and photogrammetry with UAV are close in terms of the accuracy. Comparing conventional photogrammetry with photogrammetry with UAVs in terms of cost and time, it was concluded that UAV operations were performed in a lower cost and shorter time. Also, there are places where traditional photogrammetry cannot be used because of our country's border violation rules. This situation reveals a significant advantage of the UAV usage. Besides these advantages, UAVs usage also have some disadvantages. The foremost of these disadvantages is the difficulty of the UAVs usage in the large terrain and in the areas where the height difference is too high. Conventional photogrammetry is more appropriate in these terrains. When both platforms are considered, the camera component which has significant effect on the results is also took part in the evaluation process. In the study, the features of the cameras and their effects on the study are presented in detail.