Gonocytisus spach cinsinin (Fabaceae, Tribus genisteae) revizyonu, filogenisi ve filocoğrafyası
Revision, phylogeny and phylogeography of Genus gonocytisus Spach (Fabaceae tribe Genisteae)
- Tez No: 612247
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN YILDIRIM, DOÇ. DR. BARIŞ ÖZÜDOĞRU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 226
Özet
Bu araştırmada Dünyada 3 türü bulunan Gonocytisus cinsi revize edilmiş, filogenesi ve filocoğrafyası incelenmiştir. Gonocytisus taksonlarına ait teşhis anahtarı yapılmış, morfolojik özellikleri ortaya konmuş ve betimlemeleri verilmiştir. Gonocytisus cinsinin, Genisteae tribusu içerisindeki yeri ile cins içerisindeki türlerin filogenetik ilişkileri anlamak için, nüklear DNA'nın ITS ve ETS, kloroplast DNA'sının trnL-trnF ve psbA-trnH bölgeleri kullanılmıştır. Gonocytisus cinsi için morfolojik ve filogenetik veriler ışığında bir yeni tür tanımlanmış ve cins için takson sayısı toplamda 4'e çıkmıştır. Gonocytisus cinsini oluşturan türlerin ortak ataya varma zamanı 4.176-2.085 myö olarak hesaplanmış ve bu dönemin Pliyosen Devre'sinin, Piasenziyen Çağ'ı içerisinde kaldığı ortaya konmuştur. Yapılan haplotip analizlerinde genetik çeşitliliğin genel olarak düşük olduğu ve dolayısıyla tür içi popülasyonlar arasında gen akışının devam ettiği anlaşılmıştır. Ekolojik niş modellemeleriyle de türlerin geçmişten günümüze iklimsel parametrelerle yayılış gösterebileceği uygun alanlar tahmin edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the genus Gonocytisus, which has 3 species in the world, has been revised and its phylogeny and phylogeography have been investigated. The diagnostic key of Gonocytisus taxa has been made, its morphological features have been revealed, and its descriptions are given. ITS and ETS of the nuclear DNA, the trnL-trnF and psbA-trnH regions of the chloroplast DNA were used to understand the position of the genus Gonocytisus in the Genisteae tribus and the phylogenetic relationships of the species in the genus. A new species has been defined with the morphological and phylogenetic data for the genus Gonocytisus, and the number of taxa has increased to 4 in total. The time for the species that make up the genus Gonocytisus to reach the common ancestor was calculated as 4.176-2.085 million years ago and it was revealed that the Pliocene Period of this period remained in the Piacenian Age. In haplotype analysis, it has been understood that genetic diversity is generally low and therefore gene flow continues within intra-species populations. Using ecological niche models, suitable areas where species can spread from past to present with climatic parameters have been estimated.