1990 sonrası türkiye'de uygulanan vergi politikaları ve kayıt dışı ekonomiyi önleyici etkisi
  1. Tez No: 207336
  2. Yazar: NESLİHAN ASLAN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. RAMAZAN ARMAĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Vergi; devletin, yüklenmis oldugu kamu hizmetlerini yerine getirebilmek için hizmete karsılık oldugunu belirtmeksizin egemenlik gücüne dayanarak cebri bir sekilde gerçek ve tüzel kisilerden aldıgı maddi katkıdır. Vergiler; konularına, mükellefiyet sekillerine, oranlarına, matrahlarına, tarh ve tahsil usullerine göre çesitli biçimlerde sınıflandırılmaktadır. Her ülkenin kendi sosyal, ekonomik ve siyasal yapısının özelliklerini ve düzenini yansıtan kendine özgü bir vergi sistemi mevcuttur. Vergi sistemi, ekonomik sistemin hem türevi, hem de bir islevidir. Vergi politikaları uygulamak suretiyle ekonominin yönlendirilmesi çesitli yollarla mümkün olmaktadır. Bunlar arasında en etkin uygulanan ve özellikle gelismekte olan ülkelerde özel bazı yatırımların tesvik edilmesi ve tasarruf sermaye birikiminin saglanması için basvurulan vergi politikası uygulaması, vergi indirimleri veya muafiyetlikleridir. Bir ülkenin vergilemede basarılı olabilmesi için vergi kanunlarının rasyonelligi yanında, vergi idaresinin kanunları etkin bir sekilde uygulayacak teknolojik alt yapıya, insan kaynagına ve denetim mekanizmasına sahip olması gerekmektedir. Aksi halde kayıt dısı ekonomi sorunu ortaya çıkar. Kayıt dısı ekonomi iki açıdan büyük önem tasımaktadır. Toplam ekonominin bir bölümü resmi kayıtlara girmedigi sürece ekonominin gerçek boyutunu ve ekonomik büyüklüklerin göreli agırlıgını saptamak mümkün degildir. Buna baglı olarak, ekonomik sorunlara dogru tanı koymak ve gelistirilen politikaların uygulanısında etkinligin saglanması da olası degildir. Vergi kaçagının yaygın oldugu durumlarda ekonomide nakit gereksiniminin artacagı varsayımı altında vergi kaçagına baglı olarak ekonomide para talebinin de artacagı ileri sürülmektedir. Ekonomide islem saiki ile para talebinin artması faiz haddinin yükselmesine yol açar. Faiz haddinin yükselmesi ise yatırımlar üzerinde olumsuz etkiye yol açar. Kayıt dısı ekonominin hesaplanmasında farklı yöntemler uygulanmaktadır. Fakat hiçbiri net sonuçlar vermemektedir. 8 Güçlü Ekonomiye Geçis Programı'nın temel hedefi sürdürülemez boyutlara varmıs olan kamu borçlarına yol açan borç dinamiginin ortadan kaldırılarak Türkiye ekonomisinin olaganüstü bir dıs yardıma muhtaç kalmayacak bir yapıya kavusturulmasıdır. Bu çalısmada; yukarıda kısaca bahsedilmis olan konular baslıklar altında kapsamlı bir sekilde ele alınmıstır. Çalısma, dört bölümden olusmaktadır. Birinci bölüm; vergileme kavramı, vergi politikaları ve Türk Vergi Sisteminin yapısı konularından olusmaktadır. kinci bölümde; kayıt dısı ekonomi, vergisel boyutu, Türkiye'de kayıt dısı ekonominin durumundan bahsedilmistir. Üçüncü bölümün konusu; Türkiye ekonomisinin 1990 sonrası yapısı, Güçlü Ekonomiye Geçis Programı ve Türkiye'nin Avrupa Birligi vergilendirme politikalarına uyumundan olusmaktadır. Dördüncü ve son bölümde ise; OECD ülkelerine iliskin vergi istatistikleri, Türkiye'nin durumu ve sektörel vergi yüklerinde yasanan degismeler ele alınmıstır.
Özet (Çeviri)
Tax is the financial subscription that the government demands from conventional and real persons, in terms of its sovereignty power. The government demands it by compulsorily and without defining which service it compensates for. Taxes are classified in terms of their subjects, kind of liabilities, their proportions, basis of taxation, tax impositions, and in terms of how they are collected. Each country has its own Taxation System which reflects its social, economic, and political characteristics and regime. Taxation System is both derivative and function of its economic system. It is possible to conduct the economy in various ways by implementing Taxation policy. Among these, what is most effectively applied are the taxation policy implementations notably carried out in developing countries to encourage specific private investments and the taxation policy implementation which is applied in order to provide savings capital fund, tax abatement or tax exemptions. It is crucial that a country, should possess the technological facilities, human resources and control mechanism in addition to its rational tax laws so that it should be successful at taxation. Otherwise, the problem of unregistered economy emerges. Unregistered economy is of great importance in two aspects; It is impossible to determine its relative weight of economic size unless a part of economy is out of official registration. In relation to this, it is not probable to determine the right diagnosis for the economic problems, and to provide the effectiveness in the implementation of policies developed. 10 It is put forward that in the event of widespread tax evasion, there would be the possibility of increase in requirement for liquid funds and there would also be an increase in cash demand in economy. Banking and increase in demand for fund give way to the increase in interest rates. And this leads to a negative effect on investments. Different policies are applied in calculating the unregistered economy. But no one gives sharp results. The basic aim of Transition Program to Strong-Stable Economy is to enable the Turkish Economy stand on its feet without support of foreign funds and to abrogate debt dynamics which becomes not sustainable that cause public debts. In this study; the topics briefly pointed out above were discussed extensively under the titles. The study consists of four chapters. First chapter; taxation concept, taxation policies and the structure of Turkish taxation system. Second chapter; unregistered economy, and its taxation dimension, the situation of registered Economy in Turkey. Third chapter; the structure of Turkey's economy after 1990, transition program to strong-stable economy and taxation policies promoting investments Fourth chapter; Tax statistics related to the OECD countries, Turkey's condition and the changes experienced in the Sectoral Taxation Charges.