Türk vergi sisteminde vergi denetimi uygulamaları
- Tez No: 51268
- Danışmanlar: PROF.DR. FETHİ HEPER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
ÖZET Kamu harcamalarının en önemli finansman kaynağını vergiler oluşturmaktadır. Devletlerin vergileri gereği gibi toplayabilmeleri, her ülkede, her dönemde çeşitli zorluklar arzetmektedir. Vergi mükellefleri ise, vergiye karşı direnç göstermekte, bir çok nedenle vergi kaybı sonucunu doğuran eylem ve işlemlerde bulunabilmektedirler. Bu nedenle devlet vergi kaybını mümkün olan en az düzeye indirmek için çeşitli önlemler almak zorundadır. Bu önlemlerden birisi de, beyan esasının geçerli olduğu ülkelerde, mükellefin beyanlarının doğruluğunun kontrol edilmesi amacıyla yapılan vergi denetimleridir. Belirtmek gerekir ki hiç bir sistem denelim olmadan yürütülemez. Bilindiği gibi vergi denetimi bir nevi kamusal mali denetim olup; en genel ifadesiyle ödenmesi gereken vergilerin doğruluğunu araştırmak, tesbit etmek ve sağlamaktır. Ülkemizde vergilerin tarh ve tahakkuk usullerini de düzenleyen temel bir yasa olan Vergi Usul Yasası'nda 1980 'li yılların başlarında sistemli bazı değişiklikler yapılmıştır. Bu değişikliklerden önce vergi incelemeleri, sadece defter, kayıt ve belgeler çerçevesinde mevzuata uygunluk denetimi şeklinde yapılabilirken, bu değişiklik ile artık delil serbestliği ilkesi getirildiğinden, her türlü delile dayanılarak, defter, kayıt ve belgeler dışında yapılabilmektedir. Ayrıca bu değişikliklerden sonra, vergi incelemelerinin hukuksal boyutları ile sorunları, öğretide, yargıda ve vergi yönetimi ile mükellef kesimlerinde yoğun olarak tartışıla gelmiştir.Çalışmamızda vergi denetimi konusu, vergi denetimi sürecinde baş vurulan idari usuller ve yöntemler ile özellikle hukuksal yapı ve sorunlar açısından ve uygulamada yer verildiği şekliyle ele alınmıştır. Birinci bölümde;vergi ve denetim kavramlarına değinilmiş, vergi denetiminin amaçlan ve işlevlerinin neler olduğu açıklanmaya çalışılmıştır. Ayrıca vergi denetim türleri ve vergi denetim yöntemlerinin neler olduğu ortaya konulmaya çalışılmıştır. Yine bu bölümde, vergi denetiminin tarafları, karşılıklı ödev ve sorumlulukları ortaya konulmuştur. İkinci bölümde ise Vergi Usul Kanunu'nun 127-133 maddeleri ile düzenlenmiş bulunan“Yoklama Kurumu”esas alınarak vergi yönetimi tarafından uygulamaya konulmuş bir denetim yöntemi olan yaygın ve yoğun vergi denetimi açıklanmıştır. Başka bir deyişle 1980' li yıllardan sonra yapılmış bulunan vergi yasalarındaki değişikliklerden sonra,“Yoklama Kurumu”yaygın ve yoğun vergi denetimi adı altoda daha dinamik bir şekilde vergiyi doğuran olayın ortaya çıkışı sırasında izleme yöntemi olarak ortaya konmuştur. Ayrıca bu bölümde yaygın ve yoğun vergi denetimlerinin niteliği, amacı ve denetim sırasında göz önünde bulundurulması gereken hususlar ile yaygın ve yoğun vergi denetimlerinin neden olduğu idari işlemler açıklanmıştır. Yine bu bölümde yaygın ve yoğun vergi denetimlerinin sonuçlan, istatistiki verilerden yararlanılarak ortaya konulmuştur. Üçüncü bölüm, vergi denetimi içinde vergi incelemesinin yerinin ne olduğu konusuna ayrılmıştır. Bu bölümde vergi incelemesine duyulan ihtiyacın nedenleri vergi incelemesinin işlevleri, türleri ve yöntemleri gibi hususlara değinilmiş; vergi incelemesinin özellikleri ile diğer vergi denetimi türlerinden farklılıkları ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bunun için diğer denetim türlerinin de yeterince ele alınması gerekli görülmüştür. Vergi incelemesinin örgütsel yapısı incelenmiştir. Vergi inceleme birimlerinin son yıllara ilişkin çalışma sonuçlarının da işlendiği bu bölümde vergi inceleme türleri idari usullerde, vergi incelemesinin başlatılma safhalarına, vergi incelemesinin ne zaman, nerede yapılacağına ilişkin hukuksal sorunlara yer verilmiştir. Yine bu bölümde vergiincelemesi sonucunda düzenlenen tutanak ve raporların niteliği ve sonuçlan hakkında bilgiler verilmiştir. Bazı istatistiklerden yararlanarak vergi incelemesi hakkında bir değerlendirme yapılmıştır. Sonuç bölümü ise konuya ilişkin genel gözlemlerin ve bu çalışma çerçevesinde yapılan bize göre önemli olan bazı tesbitlerin belirtilmesinden ve önerilerden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
-XV11- SUMMARY The taxes creates the most important financial resource of the public expenses. The collection proper of the taxes of the countries has presented several difficulties in every country at any time. The taxpagers, on the other side demonstrate a resistance against the taxes and could act or follow some procedures which field in the loss of taxes. That's why, the government is obliged to take several measures in order to reduce the loss of taxes to a possible minimum degree. And one of these measures, in countries where declaration principle is followed, is the tax supervisions carried out in order to control the accuracy of the declarations of the taxpayer. It is necessary state that, none of the systems could be carried wihtout supervision. As it is known, tax supervision is a kind of public financial supervision and in its most broad term, it is to search, to ascertain and the confirm the accuracy of the taxes due to be paid. In early 1980's some systematic changes have been realized in the law of tax procedure which also regulates the assesment and imposition procedures of the taxes in our country. Before there changes, tax investigations had only been carried out as supervisions of appropriates to the legislations in terms of tax roll, records and documents; because the principle of free evidence has been established through this change, now it can be realized based on any kind of evidance beside to tax roll, records and documents. Moreover, the legal aspects and problems of tax investigations have been widely discussed in education, lawsuit and environments involved in tax management.-XV111- In our study the matter of supervision was analysed in terms of the administrative procedures and methods applied in the process of tax supervision, the legal struture and its problems and as incleded in practice. In the first chapter, the concepts of tax and supervision were defined and it was attempted to explain the aims and functions of tax supervision. In addition, the kinds and the methods of tax supervision were brought up into consideration. And again in this chapter, the parties of tax supervision and their mutual obligations and responsibilities were defined. In the second chapter, the widespread and dense tax supervision, the supervision method established in practise by tax administration basedon“The Institute of Inspection”regulated by. The law of Tax Procedure's 127-133 articles. So the speak, after the changes in the tax laws in 1980's, the Institute of inspection known as the widespread and dense tax supervision has been established as a more dynamic tracing method of the phenomenon resulting in taxation. In addition, this chapter explains the quality and the aims of the widespread and dense tax supervisions and the points to be taken into account during supervision and the administrative procedures coused by these supervision the results of the widespread and dense tax supervisions using the statistical data were included in this chapter. Third chapter sought for answers to the question.“What is the place of tax inspection in tax supervision?”. In this chapter, the reasons of the need for tax inspection, its functions, its kinds and methods were mentioned; the differences between the aspects of tax inspection and the other tax supervision types are explained. That's why, it was stated to be necessary to study the other supervision types. The organizational structure of tax inspection was analysed. In this chapter where the results of the resent works of tax inspection units were examined; the administrative procedures of the types of tax inspection, the starting stages of tax inspection and the legal problems related to where and where the tax inspection to be carried out were included. Again it was this chapter that contained some information about the quality and results of the minutes and reports prepared at the end of tax inspection. An assessment on the tax inspection through some statistics has been done. The conclusion chapter consisted of the statements of both the general observations related to the topic and some important findings as well as the suggestions.