Fotovoltaik sistemlerde maksimum güç noktasının optimal denetimi ve uygulaması
Optimal control and implementation of maximum power point in photovoltaic systems
- Tez No: 612313
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ŞEKKELİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Fotovoltaik sistemler yapıları gereği doğrusal olmayan akım-gerilim karakteristiğine sahiptirler.Bu nedenle fotovoltaik sistemlerin belirli atmosferik koşullarda (güneş ışınımı ve sıcaklık) ürettikleri tek bir maksimum güç değeri vardır.İşte bu nedenle fotovoltaik sistemlerin maksimum güç noktası takip sistemleri ile birlikte kullanılması verimlilik açısından oldukça önemlidir.Bu tez çalışmasında, fotovoltaik sistemin maksimum güç noktası takibi için akıllı hibrit denetim yapısı önerilmektedir.Bu denetim yapısı açı artırımlı iletkenlik yöntemi ve Aralıklı Tip-2 Takagi-Sugeno-Kang (AT2-TSK) bulanık denetimden oluşmaktadır.Önerilen akıllı hibrit denetim yapısının ve açı artırımlı iletkenlik yönteminin dinamik performansları atmosferik koşullardaki değişimlere karşı Matlab/Simulink benzetim ortamında karşılaştırılmıştır. Deneysel çalışmada ise üniversitemiz yerleşkesinde bulunan 10kWp kurulu güce sahip fotovoltaik güç tesisinden ölçülen günlük veriler ve dSPACE DS1104 denetleyici kart kullanılarak önerilen akıllı hibrit denetim yapısının dinamik performansı incelenmiştir. Deneysel çalışma ve benzetim çalışmasından elde edilen sonuçlar önerilen akıllı hibrit denetim yapısının yumuşak hesaplama özelliği ile atmosferik koşullarda meydana gelen değişimlere karşı oldukça kararlı ve etkin bir dinamik performansa sahip olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Photovoltaic systems have a non-linear current-voltage characteristic due to their structure, thus generating a single maximum power value under certain atmospheric conditions (solar radiation and temperature). Therefore, it is of vital importance to use a maximum power point tracking system for the efficiency of a photovoltaic system. The present thesis study proposes intelligent hybrid control structure for maximum power point tracking of photovoltaic system. This control structure consists of angle incremental conductance method and Interval Type-2 Takagi-Sugeno-Kang (IT2-TSK) fuzzy control. The dynamic performances of the proposed intelligent hybrid control structure and angle incremental conductance method were compared in Matlab/Simulink simulation environment against changes in atmospheric conditions. In the experimental study, daily data measured from photovoltaic power plant of 10 kWp located in the university campus and dSPACE DS1104 controller card were used to analyze the dynamic performance of the intelligent hybrid control structure. The findings of the experimental and simulation studies demonstrated that the proposed intelligent hybrid control structure showed a remarkably stable and effective dynamic performance against changes in the atmospheric conditions thanks to its soft calculation feature.