Coherent neutrino nucleus scattering
Koherent nötrino nükleus saçılımı
- Tez No: 612317
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMED DENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Koherent elastik nötrino nükleus saçılımı Standart Modelin temel proseslerinden birisidir. Bu proseste nötrinolar çekirdekten bir bütün olarak saçılırlar ve çekirdek temeldurumunda kalır. Bu işlem sırasında nötrino kinetik enerjisini kaybeder. Bu reaksiyondüşük enerjilerde henüz gözlenmedi. Bu işlem sırasında yeni parçacıklar oluşmaz. Bu prosesi nükler geri tepme enerjini ölçerek saptayabiliriz. Bu işlem için tesir kesiti diğernötrino reaksiyonlarının tesir kesitlerinden daha büyüktür.
Özet (Çeviri)
Coherent neutrino nucleus scattering is one of the fundamental process in the Stan-dard Model. In this process neutrinos scatter off nucleus as a whole and nucleus staysin its ground state. During the process, the kinetic energy of neutrino decreases. Inthis process no new particles are created. We can probe this process with measuringnuclear recoil energy. This reaction has never been observed at low energy regions yet.Cross section for this process is larger than the other neutrino interactions.