General neutrino interactions within coherent elastic neutrino-nucleus scattering
Koherent elastik nötrino-çekirdek saçılması ile genel nötrino etkileşmelerinin incelenmesi
- Tez No: 669763
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET DEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yüksek Enerji ve Plazma Fiziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada, genel nötrino etkileşimlerinin Koherent Elastik Nötrino Çekirdek Saçılması (CEvNS) üzerindeki etkisini inceliyoruz. Bu süreçte, nötrino, çekirdegin yapısını bozmaksızın, bir nötr bozon degiş-tokuşu aracılığıyla çekirdekten saçılır. Çekirdeği hem spin-0 hem de spin-1/2 olarak dikkate alarak, standart model (SM)'de CEvNS için tüm formülasyonu türetiyoruz. Ayrıca, birkaç hedef çekirdek için form faktörü etkisi üzerinden koherentlik kriterini tartışıyoruz. Bu bağlamda, genel nötrino etkileşmelerini iki farklı yoldan ele alıyoruz: Standart Olmayan Nötrino Etkile¸smeleri (NSI) ve Basitleştirilmiş model. SM ötesi Yeni Fizik davranışlarını incelemek için her modelin diferansiyel tesir kesitini SM tahminleriyle karşılaştırıyoruz. NSI'den gelen Yeni Fizik katkıları, çeşni korumlu ve çeşni ihlali durumları için çiftlenim parametrelerinin uzayında sunuluyor. Burada, SM'den sapmayı göstermek için parametrelerin güncel değerleri kullanılmıştır. Basitleştirilmiş model çerçevesinde, tüm olası invaryant bilineer kombinasyonları, yani; skaler, pseudoskaler, vektör, aksiyel-vektör ve tensör etkileşmeleri inceliyoruz. Yeni fizik katkılarını düşük enerji ölçeginde hesaplıyoruz. Sonuç olarak her iki model için, COHERENT deneyi verilerini kullanarak serbest parametreler uzayı (NSI için etkileşme parametreleri ve basitleştirilmiş model için çiftlenim-kütle parametre uzayı) üzerindeki kısıtlamaları %68 ve %90 güvenirlik düzeyinde elde ediyoruz.
Özet (Çeviri)
In this work, we investigate the effect of general neutrino interactions within the Coherent Elastic Neutrino Nucleus Scattering (CEvNS). In this process, neutrino collides with the nucleus via a neutral boson exchange as a whole. We give the standard model (SM) formulation of the process by considering the nucleus as spin-0 and spin-1/2. Coherent criteria of the interaction are also discussed by showing the form factor effect for several target nuclei. For the general interaction, we consider two models: non-standard interactions (NSI) and a simplified model. We show the differential cross-section effect of each model with the SM predictions to look for new physics behaviors. Indication of new physics from the NSI is presented in a parameter space of interaction strength of flavor conserving and flavor violation case. Recent values of interaction strength for the NSI for both considerations are used to show the difference from the SM. The simplified model consists of all the possible invariant bilinear combinations; scalar, pseudoscalar, vectorial, axial-vector, and tensorial interactions. We consider low energy scale approximation in the calculation of new physics contributions so that the momentum transfer term in the propagator is included. The constraints on free parameters of both models, namely interaction strength for NSI and coupling-mass for the simplified model, are given with 68% and 90% CL using data from the COHERENT experiment.