Synthesis of tempo containing chiral polymers for kinetic resolution of secondary alcohols
Tempo içeren kiral polimerlerin ikincil alkollerin kinetik resolüsyonunda kullanımlası için sentezi
- Tez No: 612334
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AKIN AKDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Optikçe saf ikincil alkoller ilaç endüstrisinde kullanılan kimyasalların sentezinde temel yapı taşlarıdır. Enantiyosaf alkollerin eldesinde, ikincil alkollerin bir enantiomerinin seçici olarak ketonlara oksitlenip kinetik olarak ayrılmaları klasik ve etkili bir metotdur. Oksidatif kinetik ayrılma, iki enantiyomerin kiral bir reaktif veya katalizör ile verdikleri oksidasyon reaksiyonu hızlarının farklı olmasından faydalanarak gerçekleştirilir. Alkollerin oksidasyon ile kinetik olarak ayrılmalarında kullanılan genel yaklaşım, nitroksil radikallerinin kiral ortamlarda kullanılmasıdır. Hızlı ve etkili dönüşüm sağladıkları ve ucuz oksidanlar kullandıkları için bu radikaller ile yapılan oksidasyonlar oldukça etkili katalitik oksidasyonlardır. Bu çalışmada, 2,2,6,6-tetrametilpiperidin-1-oksil (TEMPO) grubu bağlanmış kiral bir merkez içeren yeni polimerler, halka açma metatez polimerizasyonu kullanılarak sentezlenmiştir. Sonrasında, sentezlenen polimerlerin 1-fenil etanolü oksitlemedeki enantioseçicilikleri test edilmiştir. Bunlara ek olarak, TEMPO içeren bir polimer oganik radikal pili yapımında katot malzemesi olarak kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Optically pure secondary alcohols are important building blocks for the synthesis of chemicals used in pharmaceutical sciences. Kinetic resolution of secondary alcohols through selective oxidation of one enantiomer to the corresponding ketone is a classical and efficient method to obtain enantiopure alcohols. An oxidative kinetic resolution is achieved by exploiting two enantiomers' unequal rates of oxidation reaction with a chiral reagent or catalyst. The general approach towards a kinetic resolution via alcohol oxidation utilizes nitroxyl radicals on a chiral environment. The oxidations with these radicals are highly efficient catalytic oxidations due to fast and efficient turnover and the use of inexpensive oxidants. In this study, 2,2,6,6-tetramethylpiperidine 1-oxyl (TEMPO) containing chiral polymers were synthesized via ring opening metathesis polymerization. Afterwards, the synthesized polymers were used as catalysts for the oxidative kinetic resolution of 1-phenyl ethanol. Morever, a TEMPO containing polymer was employed as a cathode material in the construction of a organic radical battery.