Transmedia journalism toolkit (TJT): A design thinking guide to creating transmedia news stories
Transmedya habercilik araç seti (THAS): Transmedia haber anlatıları oluşturmak için tasarım odaklı düşünce rehberi
  1. Tez No: 612347
  2. Yazar: DİLEK GÜRSOY
  3. Danışmanlar: PROF. FERİDE ÇİÇEKOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Dijital ilerleme çağında, birbirine bağlanarak yakınlaşan medya kuruluşları, teknolojiler, çalışma alanları ve hikaye anlatımı uygulamaları, haber anlatılarının üretim ve tüketim süreçlerini değiştirmektedir. Haber tüketicilerinin çok sayıda mecraya parçalanarak dağılımı ve bilgi toplumlarının sosyal medya üzerinden aktif katılımı, habercilik pratiğinde transmedya hikaye anlatımı yöntemlerinin sık kullanılmasını gerektiren yeni bir tarza işaret etmektedir. Bu araştırmada, habercilik eğitimi bağlamında transmedya habercilik kavramını ve pratiğini öğretmenin önemi ortaya konulmuştur. Transmedya hikaye anlatım yöntemlerinin gazetecilik pratiğine doğrudan uyarlanması, planlama zamanı, bilginin kullanılabilirliği, sınırlı hikaye genişlemesi ve bireysel mahremiyet alanlarında çatışmalar yaratmaktadır. Bu araştırma, habercilik pratiğinde transmedya sistemlerinin kuramsal ve uygulama süreçlerini anlamada tasarım odaklı bir düşünme modeli önermektedir. Transmedya Haberciliği Araç Takımı (TJT) bir günlük çalıştay üzerinden değerlendirilmiştir. Bu çalıştayın ana hatları, bir yandan katılımcıların iş birliği içinde çalışıp kolektif bilgi üretirken öte yandan da transmedya hikaye anlatımı ve habercilik ilkelerine özen gösterdiklerini ortaya koymuştur. Çalıştayın sonucunda, zamanlama, karmaşık anlatı yapıları ve tema seçimi konularıyla ilgili geleceğe yönelik çalışma önerileri sunulmuştur. Sonuç olarak, bu araştırma habercilik pratiğinde transmedya sistemlerinin kuramsal ve uygulama süreçlerini anlamada ve irdelemede yeni bir yöntemsel yaklaşım sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the age of digital progress, converging media organizations, technologies, workspaces and storytelling practices are changing the way of production and consumption of news stories. Fragmented dissemination of news consumers among multiple media channels and active participation of knowledge communities through social media suggest a new aesthetic, which brings forward the frequent use of transmedia storytelling in journalism practice. This dissertation revolves around the significance for teaching the notion of transmedia journalism and its practice in the context of journalism education. The direct adaptation of transmedia storytelling methods to journalism practice presents conflicts in areas of planning time, availability of information, limited story expansion, and privacy of the individual. This research proposes a design thinking approach in understanding the theoretical and practical processes of transmedia systems in journalism practice. Transmedia Journalism Toolkit (TJT) is evaluated in a one-day workshop. The highlights of the evaluation demonstrate participants' simultaneous attention to transmedia storytelling and journalism principles, while working in collaboration and producing collective knowledge. The workshop concludes with further study suggestions regarding issues of timing, complex story structure, and theme selection. Ultimately, this research offers a new methodological approach in understanding the theoretical and practical processes of transmedia systems in journalism practice.