Elmalılı'nın Hak Dini Kur'an Dili tefsirinde nüzul sebepleri
- Tez No: 612369
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUNUS ABDURAHİMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bartın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Allah tarafından okunmak, anlaşılmak ve hükümlerini hayata uygulamak maksadı ile gönderilen Kur'an'ı Kerim, içerisinde nüzul ortamını anlatan ayetleri ile ilk andan günümüze kadar geçmiş insanlarla günümüz insanı arasında bağlantı kurmaktadır. Kur'an'ı Kerim'de, okuduğunda anlaşılması açık ve kolay olan ayetler olduğu gibi kapalı ve zor olan ayetler de mevcuttur. Anlaşılması kapalı ve zor olan ayetlerin izahı hususunda biz Kur'an ilimlerinin alt dallarından biri olan sebebi nüzul (esbab-ı nüzul) ilminden faydalanmaktayız. Bu ilim sayesinde Kur'an'ın anlaşılması ve nüzul ortamına dair bilgi birikimi azımsanmayacak derecede artış göstermiştir. Çalışmamız, son dönem âlimleri arasında yer alan Elmalılı Hamdi Yazır'ın öz Türkçe ile kaleme aldığı“Hak Dini Kur'an Dili”adlı tefsirinde nüzul sebeplerinin tespiti, tahlili ve değerlendirilmesi olmuştur. Eser üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm, Elmalılı Hamdi Yazır'ın hayatı ve 9 ciltten oluşan“Hak Dini Kur'an Dili”tefsiri ile birlikte sebebi nüzul ilminin tanımı ve önemi hakkındadır. İkinci bölüm, Elmalılı Hamdi Yazır tarafından eserinde yer verilen nüzul rivayetlerinin ayet merkezli, sure merkezli, kaynak ve ravi merkezli örneklerinin tespiti ve değerlendirmesi ile nüzul rivayetlerinin nevileri bakımından tasnife ayrılmasıdır. Üçüncü bölüm, Elmalılı Hamdi Yazır'ın nüzul sebeplerine karşı yaptığı değerlendirmelerden oluşmuştur. Çalışmanın sonunda, hakkında nüzul sebebi olan ayet ve sureler tablo halinde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Allah wants us to read and understand the Qur'an was sent by him. At the point of understanding the verses, Asbâb al-nuzûl which is one of science of the Qur'an enlightens subject. Our study identifies determining, analyze and evaluate the causes of nuzûl on the αElmalılı Hamdi Yazırα, αwho was among the last scholarysα, αwrote in his Tafsir titled“αHak Dini Kurα'an Diliα”written in pure Turkishα. αThe work consists of three partsα. The first part is about the life of Elmalılı Hamdi Yazır and the information about the definition an importance of ashab al-nuzul together with the 9-volume commentary of“Hak Dini Kur'an Dili”. The second part is the determination and evaluation of verse-centered, sura-centered, source and ravi-centered examples of the rumors of nüzul included in his work by Elmalılı Hamdi Yazır and the seperation of the rumors of nüzul in terms of their types.. The third section consist of the assessments againts the reasons of nüzul made by Elmalılı Hamdi Yazır. At the end, the verses and surah which are the reasons of nüzul are presented in a table.