Küresel mali krizde IMF'nin değişen rolü ve Türkiye
The changing role of imf and the global financial crisisin Turkey
  1. Tez No: 612388
  2. Yazar: OKAN KARAÇAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN ÇOŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Ekonomik krizler herhangi bir ürün, hizmet, üretim faktörünün ya da ülke parasının şiddetli dalgalanma ve değişim yaşaması olarak ifade edilebilir. Sık sık yaşanan mali krizler, ekonomik küreselleşme ile bu krizlerin ortaya çıkmasına neden olan etkenler arasında güçlü bir ilişkinin olduğunu göstermektedir. Uluslararası Para Fonu, küresel ekonomik tahribatları, ödemeler dengesi sorunlarını, uluslararası parasal sistemde ortaya çıkan problemlere çözüm getirmede aracı olarak kurulmuştur. Değişen dünya dinamiklerine uyum sağlamada IMF tüm dünya ülkelerinin adeta mali destekçisi olmuştur. Bu çalışmada; ekonomik kriz kavramı, sahip olduğu değişkenler, sürecin nasıl ve neden oluştuğu ve krize öncülük eden göstergeler bağlamında detaylı bir şekilde anlatılmıştır. Dünya genelinde yaşanan ekonomik krizler çok boyutlu bir şekilde değerlendirilerek ülkelerin uygulamış olduğu politikalar açıklanmıştır. Mali krizlere destek sağlayan güç olarak IMF'nin sahip olduğu özellikler, etkinlik alanları ve uyguladığı reçeteler ülkeler tabanında değerlendirilerek analiz edilmiştir. Türkiye'de gerçekleşen mali krizler diğer dünya ülkelerinde meydana gelen krizler ile benzerlik ve farklılık boyutunda açıklanarak IMF uygulamalarının etkisinden bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
The economic crisis can be expressed as any product, service, production factor or expressed as a serious fluctuation and change in the country's currency. The frequent financial crisis shows that there is a strong relationship between economic globalization and the factors leading to the emergence of these crises. The International Monetary Fund has been established as a tool to solve the problems of global economic destruction, balance of payments and the problems arising in the international monetary system. In line with the changing world dynamics, the IMF has become a financial supporter of all countries in the world. In this study; The concept of economic crisis is explained in detail in terms of its variables, how and why the process has taken place and the leading indicators of the crisis. The global economic crises are evaluated in a multidimensional way and the policies implemented by the countries are explained. The features, areas of activity and prescriptions of the IMF as the power to support financial crises have been analyzed by evaluating the basis of countries. The financial crisis that took place in Turkey, effects of IMF practices are explained by explaining similarities and differences with the crises in other countries.