Kaynaştırma ve özel sınıfa devam eden eğitilebilir zihin engelli öğrencilerin, uyumsal davranış özellikleri ve sözcük dağarcığı düzeyleri bakımından karşılaştırılması
- Tez No: 61244
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET KONROT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZET Bu araştırmanın temel amacı, ilkokullarda normal sınıflarda tam zamanlı kaynaştırma uygulamasına giden eğitilebilir zihin engelli öğrenciler ile, özel sınıfa giden eğitilebilir zihin engelli öğrenciler arasında uyumsal davranış özellikleri ve kelime dağarcığı düzeyleri bakımından farklılık olup olmadığını ortaya koymaktır. Araştırmanın modeli olarak nedensel karşılaştırma yöntemi (doğal karşılaştırma/geriye dönük değerlendirme, ex post facto design) kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini 1995-1996 eğitim-öğretim yılında Eskişehir İli Belediye sınırlan içinde bulunan ilkokul ve ilköğretim okulları bünyesindeki özel sınıf öğrencileri ile aynı okullar bünyesinde kaynaştırma öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırma verilerinin toplanmasında zihin engelli öğrencilerin uyum davranışlarını belirleyebilmek için AAMD (Uyumsal Davranış Skalası), kelime dağarcığı düzeyini ortaya koymak amacı ile de Peabody (Resim Kelime Testi) uygulanmıştır. Uygulamalardan elde edilen veri ham puanlarının yorumlanması amacıyla“t”testi, SSPS Bilgisayar Programı ile yapılmıştır. Araştırma sonunda, AAMD Uyumsal Davranış Sıkalasının birinci bölümünü oluşturan genel gelişim özellikleri alt alanlarından dolaşma, duyusal gelişim, motorgelişimi puan ortalamaları bakımından.05 düzeyinde kaynaştırma lehine anlamlı bulunmuştur. AAMD'nin ikinci bölümünü oluşturan davranışşsal özellikler alt alanlarından kalıplaşmış davranış ve garip tavırlar puan ortalamaları bakımından.05 düzeyinde kaynaştırma lehine anlamlı bulunmuştur.. Peabody Resim Kelime Testi sonucu puan ortalamaları bakımından.05 düzeyinde kaynaştırma lehine anlamlı bir fark olduğu görülmüştür. İv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The mean purpose of this study is to compare adaptive behaviors of trainable mentally retarded children attending regular classes and those placed in segregated classes. The design of the study is causal comparision ex post facto design. The subjects of the study are special class students attending to the primary schools and the integrated students in the same schools in Eskişehir during the academic year of 1 995- 1 996. The AAMD ( Adaptive Behaviour Scale ) has been usel to idendify the adaptive behaviours of the mentally retarded students and Peabody (Picture- Word Test) has been used to identify the level of vocabulary raw data have been interpreted by carrying out a ut-tesf" and SSPS Computer Program. The result of the study showed that there was a significant difference between the two groups in terms of mobility, sensory development and motor development favoring the integration group. The behavioral features in the second part of AAMD, namely stereotypic behaviours and odd manners have been found to be significant at the level of.05 again favoring the integration group. Mean scores obtained from Peabody Picture Word Test indicated a difference at the level of.05, favoring the integration group.