Kapak hastalıklarında gelişen enfektif endokardit hastalarının tanı tedavi ve sonuçlarının güncel kılavuzlara göre değerlendirilmesi
Evaluation of the diagnosis, treatment and results of infective endocarditis patients with valve diseases according to current guidelines
  1. Tez No: 867985
  2. Yazar: OKAN KORUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖNENÇ KOCABAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğt. Ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Bu çalışmada 2019-2023 yılları arasındaki infektif endokardit tanısı ile interne edilen hastaların tanı ve tedavisinin eski kılavuz ile yeni kılavuz arasında değişimin hasta yönetiminde değişimin miktarı ile ilişkili öngördürücülerin değerlendirilmesi planlanmıştır. Örneğin acil, erken cerrahi ve elektif cerrahi gibi kararların değişiminin değerlendirilmesi amaçlandı (klas-1 ve 2a endikasyonlara uyum ve değişimin değerlendirilmesi de alt grup analizi ile planlandı). Hastalar güncel kılavuza uygun olarak değerlendirilen ve değerlendirilmeyen hastalar olarak iki ayrı grupta incelenmiş ve hasta yönetiminde, öncelikle medikal ve cerrahi tedavi yaklaşım arasındaki değişimin hastane içi mortalite ile ilişkisi değerlendirilmiştir. Yöntem: Çalışmamız retrospektif olarak tasarlanmıştır. 2019-2023 yılları arasında İnfektif Endokardit tanısı ile İstanbul Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas EAH'de yatış yapılan, tedavi edilen ve rutin polklinik takipleri yapılan tüm hastalar çalışmamızın evrenini oluşturmaktadır. Çalışma kriterlerine uygun olan hastalar öncelikle tanı ve tedavi yöntemleri değerlendirilerek güncel kılavuzlara uygunluk açısından iki gruba ayrılarak veriler gruplar arası değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmaya alınan 140 hasta tedavi yaklaşımı açısından güncel kılavuza uygun olan hastalar ve güncel kılavuza uygun olmayan hastalar olarak ikiye ayrılmıştır. 140 hastanın 31'i (%22,1) güncel kılavuza uygun tedavi alırken, 109'u (%77,9) güncel kılavuza uygun olmayan tedavi almıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to evaluate the predictive factors associated with changes in patient management due to the transition between the old and new guidelines for the diagnosis and treatment of infective endocarditis in patients admitted between 2019 and 2023. Specifically, the study will assess changes in decisions such as emergency, early, and elective surgery. The adherence to Class 1 and 2a indications and the evaluation of changes will also be planned as a subgroup analysis. Patients will be divided into two groups: those evaluated according to the current guidelines and those not evaluated according to the current guidelines. The study will primarily assess the relationship between changes in medical and surgical treatment approaches and in-hospital mortality. Methods: Our study is designed retrospectively. The population of our study consists of all patients who were admitted, treated, and routinely followed up in the outpatient clinic with a diagnosis of Infective Endocarditis at Istanbul Kartal Koşuyolu High Specialization Training and Research Hospital between 2019 and 2023. Patients meeting the study criteria were first divided into two groups based on the evaluation of their diagnosis and treatment methods in accordance with current guidelines. The data were then analyzed between these groups. Results: In the study, 140 patients were divided into two groups based on their adherence to current guidelines in terms of treatment approach. Out of the 140 patients, 31 (22.1%) received treatment in accordance with the current guidelines, while 109 (77.9%) did not receive treatment in accordance with the current guidelines.