Tip 2 diyabetli hastalarda diyabet bilgi düzeyi, sağlık okuryazarlığı ve diyabet öz yönetiminin glisemik kontrole etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of diabetes knowledge level, health literacy and diabetes self-management on glycemic control in patients with type 2 diabetes
- Tez No: 612488
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED FATİH ÖNSÜZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmanın iki amacı bulunmaktadır. Birincisi, Diyabet Bilgi Anketi-24'ün Türkçe'ye uyarlanarak geçerlik ve güvenirliğinin incelenmesi, ikincisi ise tip 2 diyabetli hastalarda sağlık okuryazarlığı, diyabet bilgi düzeyi ile diyabet öz yönetiminin glisemik kontrole olan etkisinin değerlendirilmesidir. Çalışma, Temmuz 2018-Haziran 2019 tarihleri arasında Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Endokrinoloji Bilim Dalı Polikliniği'ne başvuran, 18 yaş üzeri 352 tip 2 diyabetli hasta ile yürütülen metodolojik ve kesitsel tipte bir araştırmadır. Çalışmamızın ilk aşamasında“Diyabet Bilgi Anketi-24”Türkçe'ye uyarlanmış olup, madde analizi, açımlayıcı faktör analizi, test-retest ve Cronbach alfa güvenirlik katsayısının belirlenmesi yöntemleri ile geçerlilik-güvernirliği test edildi. Çalışmamızın ikinci aşaması, dahil edilme kriterlerine uyan, katılmayı kabul eden 352 hasta üzerinde gerçekleştirildi. Bu çalışmada Diyabet Bilgi Anketi-24'ün Cronbach alfa katsayısı 0,813 olarak saptandı. Çalışmada, Diyabet Bilgi Anketi-24'de yer alan maddelerin madde toplam puan korelasyonları 0.22 ile 0.51 ve faktör yükleri 0.28 ile 0.60 arasında değişmekteydi. Çalışmaya dahil edilen 352 tip 2 diyabet hastasının iki yüz on dokuzunda (%62.2) kötü glisemik kontrol (HbA1c>7) seviyesi vardı. Çalışmada cinsiyet, glukometre varlığı, tedavi şekli kötü glisemik kontrol durumu için risk faktörleri olarak saptandı. Oral antidiyabetik kullananlar ile karşılaştırıldığında, sadece insülin tedavisi kullananlarda 4.8 kat ve insülin ile oral antidiyabetik kombinasyonlarını kullanlarda 9.9 kat kötü glisemik kontrol riskinin yüksek olduğu bulundu. Diyabet öz yönetiminin, diyabetli hastalarda glisemik kontrol ile ilişkili olduğu saptandı. Çalışmamızda diyabet bilgi düzeyi ve sağlık okuryazarlığı ile glisemik kontrol arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Sonuç olarak, bu çalışmada Tip 2 diyabetli hastaların yarısından fazlasının glisemik kontrol için hedef HbA1c değerine ulaşamadığı bulundu.
Özet (Çeviri)
This study has two purposes. Firstly, to adapt the Diabetes Knowledge Questionnaire-24 to Turkish and evaluate validity and reliability of it, the second is to assess the impact of health literacy, diabetes knowledge and diabetes self-management on glycemic control in patients with type 2 diabetes. The study is a methodological and cross-sectional study conducted with 352 patients with type 2 diabetes over 18 years old who applied to the Endocrinology Clinic at the Practice and Research Hospital of the Eskişehir Osmangazi University Faculty of Medicine between July 2018-June 2019. In the first stage of our study, the Diabetes Knowledge Questionnaire-24 "was adapted to Turkish and its validity-reliability was tested with item analysis, exploratory factor analysis, test-retest and Cronbach alpha reliability coefficient. The second stage of our study was performed on 352 patients who met the inclusion criteria and agreed to participate. In this study, the Cronbach alpha coefficient of the Diabetes Knowledge Questionnaire-24 was found to be 0.813. In our study, item total score correlations of the items in the Diabetes Information Questionnaire-24 ranged from 0.22 to 0.51 and factor loadings ranged from 0.28 to 0.60. Two hundred nineteen (62.2%) of the 352 type 2 diabetic patients included in the study had a poor level of glycemic control. Gender, type of treatment, having glucometer were found as independent risk factors of poor glycemic control. Compared with oral antidiabetic users, the risk of poor glycemic control was found to be 4.8 times higher in patients receiving insulin therapy alone and 9.9 times higher in patients using insulin and oral antidiabetic combinations. Diabetes self-management was found to be associated with glycemic control in patients with diabetes. Diabetes self-management was found to be associated with glycemic control in patients with diabetes. In our study there was no significant association of glycemic control was found with level of diabetes knowledge and health literacy. As a result, in this study, more than half of the patients with type 2 diabetes were found to have failed to achieve the HbA1c target for glycemic control.