Kemal Sunal filmlerinde anne ve baba temsili
Mother and father representation in Kemal Sunal's movies
- Tez No: 612494
- Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN EROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Performing and Visual Arts, Sociology, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Tasarımı ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Toplumsal düzen içinde kadın ve erkek, toplumsal düzen belirleyicileri tarafından oluşturulmuş bir takım roller üstlenmektedir. Toplumsal yaşamda bir kadının statüsü erkeğin bağlamında şekillenmektedir. Egemenliğini cinsiyet rolleri üzerinden kuran ataerkil ideoloji erkeğin ve kadının konumunu, tutumunu, görevini ve sahip olması gereken eril ya da dişil özelliklerini belirlemektedir. Egemen güçlerce toplumun inşasında kullanılan kitle iletişim araçlarından sinema ile cinsiyet rolleri topluma gösterilmektedir. Kemal Sunal'ın çocuk sahibi olarak oynadığı filmlerinde betimsel analiz yapılmış ve bu sinema filmlerinde sunulan cinsiyet rollerinin liberal, radikal ve Marksist Feminizm düşünce akımları açısından değerlendirmesi ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In social order, men and women assume a number of roles created by the determinants of social order. The status of a woman in social life is shaped in the context of man. The patriarchal ideology that establishes sovereignty through gender roles determines the position, attitude, duty and the masculine or feminine characteristics of men and women. Cinema and gender roles are shown to the society from the mass media used in the construction of the society by the dominant powers. Descriptive analysis was performed in the films of Kemal Sunal as children and the evaluation of the gender roles presented in these films by the liberal, radical and Marxist Feminism in terms of the thought currents.