Kemal Sunal filmlerinde kentleşme ve gecekondulaşmanın temsili
Representation of urbanization and slums in Kemal Sunal movies
- Tez No: 926428
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR SAĞLAM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Sosyoloji, Radio and Television, Performing and Visual Arts, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 309
Özet
Bu çalışma, 1970'li ve 1980'li yıllarda kentte çekilmiş olan Kemal Sunal filmlerinde toplumsal tabakalaşma, göç, kent-kentleşme ve gecekondulaşmanın nasıl temsil edildiğini belirlemeyi amaçlamıştır. Bu bağlamda önce sosyal bilimler literatüründe ele alınan sinema sosyolojisi, sinema ve mizah anlayışı, Türkiye'deki toplumsal yaşam ve sinema ilişkisi, toplumsal tabakalaşma ve tabakalaşma kuramları, sinemada toplumsal gerçekçi akım konularına ve Kemal Sunal'ın sinema yaşamına yer verilmiştir. Daha sonra belirlenen 16 film (Kapıcılar Kralı, Çöpçüler Kralı, 100 Numaralı Adam, Şark Bülbülü, Umudumuz Şaban, Bekçiler Kralı, Çarıklı Milyoner, Orta Direk Şaban, Atla Gel Şaban, Katma Değer Şaban, Şendul Şaban, Yakışıklı, Yoksul, Kiracı, Yakışıklı ve Düttürü Dünya) üzerinden görsel analiz yöntemi kullanılarak, temalar ve alt temalar belirlenmiştir. Elde edilen bulgular üzerinden Kemal Sunal filmlerinde kente göçün ekonomik ve miras nedeniyle yapıldığı, kentsel hayatın zorluklarının ekonomik temelli olduğu, toplumsal tabakalaşmanın mesleklerin etkili olduğu, kırsal ve kentsel ayrımın mekan kullanımı- giyim kuşam farklılığından dolayı görünür olduğu, kırsal ve kentsel davranışların farklılığının sosyal statüdeki değişiklikten kaynaklı olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine how social stratification, migration, urbanization and shantytowns are represented in Kemal Sunal's films shot in the city in the 1970s and 1980s. In this context, firstly, the sociology of cinema, cinema and sense of humor, the relationship between social life and cinema in Turkey, social stratification and theories of stratification, social realist movement in cinema and Kemal Sunal's cinema life are discussed. Then, the themes and sub-themes are determined by using the visual analysis method on the 16 films determined (Kapıcılar Kral, Çöpçüler Kral, 100 Numaralı Adam, Şark Bülbülülü, Umutumuz Şaban, Bekçiler Kral, Çarıklı Milyoner, Orta Direk Şaban, Atla Gel Şaban, Katma Değer Şaban, Şendul Şaban, Yakışıklı, Poor, Renter, Handsome and Düttürü Dünya). Based on the findings, it was determined that in Kemal Sunal's films, migration to the city was due to economic and inheritance reasons, the difficulties of urban life were based on economics, social stratification was influenced by professions, the rural and urban distinction was visible due to the difference in space use and clothing, and the difference between rural and urban behaviors was due to the change in social status.