Enver Ziya Karal'ın hayatı, eserleri ve faaliyetleri
Enver Zi̇ya Karal's life, works and activities
- Tez No: 376404
- Danışmanlar: PROF. DR. SELMA YEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyografi, Tarih, Biography, History
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 302
Özet
Ord. Prof. Enver Ziya Karal, 1906 senesinde Kosova'nın Osmaniye ilçesinde dünyaya gelmiştir. Balkan coğrafyasının özelliklerini kişiliğinde barındıran Ord. Prof. Enver Ziya Karal, Balkanların en zor günlerini yaşadığı yıllarda ailesiyle beraber zorunlu göçe tabii tutulmuş ve İzmir'e göç etmiştir. İlk ve ortaokul eğitimi işgaller sebebiyle sık sık kesintiye uğrayan Ord. Prof. Enver Ziya Karal, lise eğitimini Edirne Lisesi'nde tamamlamayı müteakip üniversite eğitimine Lyon Üniversitesi/Fransa'da devam etmiştir. 1933 senesinde Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'nin geri çağırması üzerine yurda dönmüş ve İstanbul Üniversitesi'nde akademik hayatına başlamıştır. 1940 senesinde Ankara Üniversitesi'ne naklen tayin olmuş ve hayatının geri kalan akademik sürecine burada devam etmiştir. Ankara Üniversitesi'nde Dil, Tarih ve Coğrafya Fakültesi Dekanlığı ve Ankara Üniversitesi Rektörlüğü görevlerinde bulunan Ord. Prof. Enver Ziya Karal, Türk İnkılap Tarihi Enstitüsü'nün kurulması, Mustafa Kemal Atatürk'ün Selanik'teki evinin müze haline getirilmesi ve 1961 Anayasası Hazırlık Komisyonu Başkanlığı görevlerinin yanı sıra 1972-1982 yılları arasında Türk Tarih Kurumu Başkanlığı görevini de yerine getirmiştir. Gerek özel gerekse akademik hayatını Atatürkçü Düşünce Anlayışı doğrultusunda şekillendiren Ord. Prof. Enver Ziya Karal'ın kişilik özellikleri ile tarih anlayışı arasında uyumlu ve birbirini bütünleyen bir bağın mevcut olduğu tespit edilmektedir. Ord. Prof. Enver Ziya Karal'ın bu özelliği; eserlerinin tetkiki sonrasında elde edilen tespitler, yerli ve yabancı akademisyen arkadaşları ve öğrencilerinin ifadeleri çerçevesinde açıkça ortaya konulmaktadır. Ord. Prof. Enver Ziya Karal, Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyeti dönemi ile ilgili kaleme aldığı eserleriyle, Türk tarihçiliğinin gelişiminde öncü bir bilim insanı, kılavuz olarak alınacak bir rehber ve örnek alınacak bir şahsiyet olarak Türk Tarihçiliği'nin önemli mihenk taşlarından birisi olmuştur.
Özet (Çeviri)
Ordinary Professor Enver Ziya was born in district of Kosovo, Osmaniye in 1906. Ordinary Profesor Enver Ziya Karal hosts personality characteristics of the geography of the Balkan, lived in the Balkans in the most difficult days of forced migration, of course, with his family emigrated to the afflicted and İzmir. Ordinary Professor Enver Ziya Karal's primary and secondary education is often interrupted due to invasions, after completing high school in Edirne High School, University education was completed in University of Lyon / France. On recall of the Republic of Turkey in 1933, and returned to his homeland began his academic career at the University of Istanbul. Subsequently, Ankara University, has been appointed, and live the rest of his life here in the academic process continued. Served as Dean of the Faculty of Language, History and Geography at the University of Ankara and served as Rector of Ankara University. The establishment of the Institute of History of Turkish Revolution, the introduction of Mustafa Kemal Atatürk's house in Thessaloniki into a museum in 1961 and served as Chairman of the Preparatory Commission for the Constitution Ordinary Profesor Enver Ziya Karal recently served as Chairman of the Turkish Historical Society between 1972-1982. Ordinary Profesor Enver Ziya Karal's both in the private and academic life is a life devoted to the Kemalist Thought Understanding and also his personality and history understanding. This thought is explained when we study to his articles, his friends and students thought. Ordinary Profesor Enver Ziya Karal is a private leader in Turkish history throught his articles in period of Ottoman and Turkey. He is an important axample and a guide and character in history